L’Événement (1900) / Sulltani e emëroi Ismail Qemalin guvernator të Tripolit për këtë qëllim…


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Shkurt 2020

 

“L’Événement” ka botuar, të hënën e 16 prillit 1900, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e emërimit të Ismail Qemalit nga Sulltani në postin e guvernatorit të Tripolit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Turqi

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Sulltani, i cili dëshironte të largonte nga Kostandinopoja Ismail bej Qemalin,  këshilltarin e Shtetit, i njohur për ndjenjat e tij anglisht-folëse (anglofone) dhe patriot liberal, e emëroi atë Guvernator të Përgjithshëm të Tripolit të Barbarisë. Ky emërim konsiderohet si një izolim (dëbim).

 

Sulltani thirri në pallat komisionin ministror për të marrë një vendim në lidhje me kërkesat e Shoqërisë Franceze të Hekurudhave Bejrut-Damask.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-evenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/pse-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-si-guvernator-te-tripolit/

 

http://www.standard.al/2020/02/21/sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim/

 

https://www.balkanweb.com/levenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-ja-pse-u-konsiderua-si-debim/

 

https://dosja.al/dosja-ismail-qemali-2/

 

https://opinion.al/sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim/

 

https://www.syri.net/arte-media/317648/sulltani-kerkon-ta-largoje-e-con-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit/

 

https://alpenews.al/dossier-levenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-ja-pse-u-konsiderua-si-debim/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1239822/levenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim-hellip/

 

https://tirananews.al/levenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim/

 

https://www.voal.ch/levenement-1900-sulltani-e-emeroi-ismail-qemalin-guvernator-te-tripolit-per-kete-qellim/