L’Aurore (1951) / Mbreti Zog përdori këtë emër gjatë udhëtimit të tij me avion nga Nju-Jorku në Paris


Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Mars 2020

 

“L’Aurore” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1951, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me emrin që ka përdorur asokohe mbreti Zog për të udhëtuar nga Nju–Jorku në Paris, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Ish-Mbreti Zog i Shqipërisë vjen në Paris në mënyrë anonime

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nju-Jork, 14 shtator.

 

Ish-mbreti i Shqipërisë, i shoqëruar nga tre anëtarë të suitës së tij, u largua sot me avion nga Nju Jorku për në Paris.

 

Biletat ishin marrë për ish-sovranin nën emrin “Pettite”.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aurore-1951-mbreti-zog-perdori-kete-emer-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-nga-nju-jorku-ne-paris/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/mbreti-zog-perdori-nje-emer-te-koduar-ne-udhetimin-nju-jork-paris-ne-vitin-1951/

 

https://opinion.al/kur-mbreti-zog-shkonte-ne-paris-ne-menyre-anonime-ja-emri-qe-perdori/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1245647/laurore-1951-mbreti-zog-perdori-kete-emer-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-nga-nju-jorku-ne-paris/

 

https://www.balkanweb.com/laurore-1951-mbreti-zog-perdori-kete-emer-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-nga-nju-jorku-ne-paris/

 

https://shqiptarja.com/lajm/nuk-do-ta-besoni-cfare-emri-ka-perdorur-mbreti-zog-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-ne-1951-nga-nju-jorku-ne-paris

 

https://dosja.al/dosja-mbreti-zog/

 

http://www.standard.al/2020/03/01/l-aurore-1951-mbreti-zog-perdori-kete-emer-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-nga-nju-jorku-ne-paris/

 

https://indeksonline.net/zbulohet-emri-qe-ka-perdorur-mbreti-zog-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-ne-1951-nga-nju-jorku-ne-paris/

 

https://alpenews.al/laurore-1951-mbreti-zog-perdori-kete-emer-gjate-udhetimit-te-tij-me-avion-nga-nju-jorku-ne-paris/