Le Figaro (1928) / Republika franceze njeh Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Dhjetor 2018

 

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 22 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje njohjen e Mbretit Zog nga Republika franceze, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Tiranë, 21 shtator.

 

Zyra e shtypit shqiptar publikon informacionet në vijim :

 

I ngarkuari me punë i Francës, me një letër të datës së sotme, ka njoftuar Ministrin e Punëve të Jashtme se Qeveria e Republikës franceze sapo e ka njohur Madhërinë e tij Zogun I si mbretin e shqiptarëve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1928-republika-franceze-njeh-ahmet-zogun-si-mbret-te-shqiptareve/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-figaro-1928-republika-franceze-njeh-zogun-si-mbretin-e-shqiptareve/

 

http://opinion.al/le-figaro-1928-franca-njeh-zogun-si-mbret-te-shqiperise/

 

https://www.voal.ch/le-figaro-1928-republika-franceze-njeh-ahmet-zogun-si-mbret-te-shqiptareve/

 

https://www.syri.net/arte-media/215973/franca-njeh-zogun-i-si-mbret-te-shqiptareve-shtator-1928/

 

http://www.njekomb.com/?p=161375

 

http://360grade.al/187736/le-figaro-1928-franca-njeh-zogun-si-mbret-te-shqiperise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/994050/le-figaro-1928-republika-franceze-njeh-ahmet-zogun-si-mbret-te-shqiptareve/