Excelsior (1939) / Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë duke u larguar nga Varshava për në Riga (Foto ekskluzive)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Prill 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 16 korrikut 1939, në ballinë, fotografinë e rrallë të sovranëve shqiptarë, gjatë largimit të tyre nga kryeqyteti polak për në atë letonez, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë janë në Riga

 

Sovranët e Shqipërisë dhe motra e mbretit gjatë largimit nga Varshava për në Riga - Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Sovranët e Shqipërisë dhe motra e mbretit gjatë largimit nga Varshava për në Riga - Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

E dinim se mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë do të largoheshin shumë shpejt nga kryeqyteti letonez në drejtim të Stokholmit. Por mbretëresha ndihej pak e sëmurë, kështu nisja u shty për nesër të hënën.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga-foto-ekskluzive/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/foto-e-rralle-sovranet-shqiptare-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga/

 

http://www.tiranapost.al/foto-ekskluzive-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldina-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga/

 

https://opinion.al/1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-duke-u-larguar-nga-varshava/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1075763/excelsior-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-duke-u-larguar-nga-varshava-per-ne-riga/