Paris (1608) : Shpirtmadhi Skënderbe, edhe i vdekur, tmerronte dhe çorodiste muhamedanët supersticiozëNga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Prill 2017

 

Në librin francez, të autorit Adrien de Boufflers, me titull « Le chois de plusieurs histoires et autres choses mémorables tant anciennes que modernes appariées ensemble, pour la plupart non encore divulguées », botuar në vitin 1608 nga shtëpia botuese mbretërore franceze, P. Mettayer, gjejmë një shkrim të rrallë, në faqet n° 102 – 103, dedikuar posaçërisht heroit tonë kombëtar, të madhit Gjergj Kastrioti.

 

Trimi shqiptar tashmë kishte ndërruar jetë. Kur turqit, e morën vesh, nuk vonuan të pushtonin Lezhën dhe të shkonin tek varri i luftëtarit legjendar që i kishte tmerruar për një çerek shekulli.

 

Në vijim, shkrimi i sjellur ekskluzivisht nga Aurenc Bebja, [Blogu Dars (Klos), Mat – Albania] :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

« Pasi Muhamedanët pushtuan qytetin e Lezhës, ku ishte varrosur Rrufeja e madhe e luftës, Skënderbeu, ata e nxorrën trupin e tij nga varri për të parë të vdekur njeriun që i kishte bërë të largoheshin të tmerruar qoftë dhe vetëm me përmendjen e emrit të tij.

 

Të afruar pranë kockave të tij, këta ndiheshin të lumtur që mund t’i preknin, ose të paktën t’i admironin. Edhe krerët dhe komandantët morën monedhat e arit dhe të argjendit, e i mbanin ato me nderim të madh sikur të ishin diçka e shenjtë (hyjnore) duke besuar seriozisht se mbajtja e këtyre relikeve do t’u sillte atyre lumturi ashtu si qiejt kishin vepruar për Skënderbeun.

 

Bëmat e Skënderbeut në luftë nuk janë admiruar vetëm nga kapitenët Muhamedanë, por edhe nga vetë perandori (sulltani) Mehmet, i cili për të imituar princin shqiptar, përdori shpatën e tij pas vdekjes, duke menduar se do të bënte të njëjtat bëma me dorën e tij kundra të Krishterëve, të përjetonte të njëjtën eksperiencë si Mbreti i Epirit, por këto tehe nuk prenë ndaj të Krishterëve.

 

Virtyti nuk vinte aspak nga shpata, por nga energjia nervore e krahut dhe dorës së shpirtmadhit Skënderbe, i cili e përdorte atë për të flakëruar mohuesit. »

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

Koha Jonë :

http://www.kohajone.com/2017/04/12/shkrimi-i-autorit-francez-ne-vitin-1608-cfare-ndodhi-me-varrin-e-skenderbeut-pasi-lezha-u-pushtua-nga-turqit/

 

Opinion.al :

http://opinion.al/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-e-corodiste-muhamedanet-supersticioze/

 

Tirana Observer :

http://www.tiranaobserver.al/news-item/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-i-tmerronte-turqit/

 

Pasqyrë.al :

http://www.pasqyre.al/te-gjitha/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/

 

Maqedonia Shqiptare :

http://maqedoniashqiptare.com/2017/04/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/

 

American Eye :

http://www.americaneye.al/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-vdekur-tmerronte-turqit/

 

Njëkomb.com :

http://www.njekomb.com/?p=6655

 

360°.al :

http://www.360grade.al/me-shume/kulture/item/64747-france-1608-skenderbeu-njeriun-qe-edhe-i-vdekur-tmerronte-e-corodiste-muhamedanet

 

InfoPress :

http://gazetainfopress.com/historia_arkeologji/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze

 

Periskopi :

http://periskopi.com/libri-francez-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-vdekur-tmerronte-e-corodiste-muhamedanet/

 

Bota Sot :

http://www.botasot.info/historia-lajme/684287/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/

 

Dritare.net :

http://www.dritare.net/2017/04/12/ja-sesi-turqit-supersticioze-e-kishin-frike-skenderbeun-edhe-pas-vdekjes/1

 

Shqiperia Ime :

http://shqiperiaime.al/post-16790/

 

VOAL :

https://www.voal.ch/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze-nga-aurenc-bebja-france-12-prill-2017/

 

Manastiri Lajm :

https://manastirilajm.com/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-turqit-supersticioze/

 

Shqiptari.eu :

http://www.shqiptari.eu/shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze-paris-1608/