L’Univers Israélite (1935) / Hebreu i njohur Aleksandër Moisiu vdiq


Aleksandër Moisiu
Aleksandër Moisiu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Mars 2020

 

“L’Univers Israélite” ka botuar, të premten e 29 marsit 1935, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të famshëm Aleksandër Moisiut, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Austri

Vdekja e Aleksandër Moisiut

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Aktori i njohur hebre Aleksandër Moisiu vdiq në Vjenë nga një grip.

 

Ai lindi në 1890 (në fakt lindi në 1879) në Trieste. Pati qenë pjesë e trupës së famshme të Max Reinhardt-it.

 

Që nga viti 1933, nuk u shfaq më në një skenë gjermane. Përkundrazi, ai kishte një interes të madh për teatrin hebraik dhe e ndihmoi shpesh “Habima-n”.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1935-hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/lunivers-israelite-hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq/

 

https://www.balkanweb.com/hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1935/

 

https://www.kultplus.com/teatri/gazeta-hebraike-me-1935-aktori-i-njohur-hebre-aleksander-moisiu-vdiq-nga-nje-grip/

 

https://tirananews.al/media-izraelite-shkruante-per-humbjen-e-aktorit-hebreu-aleksander-moisiu-vdiq/

 

https://opinion.al/lunivers-israelite-1935-hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1259157/lunivers-israelite-1935-hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq/