La Liberté (1933) / Krishtlindja, festë e shpengimit shqiptar, festohet në të njëjtën kohë me përvjetorin e triumfit të Zogut të Parë kundër forcave revolucionare dhe komuniste


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Korrik 2020

 

“La Liberté” ka botuar, të mërkurën e 27 dhjetorit 1933, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me veçantinë e festimit të Krishtlindjes në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Krishtlindja e vogël shqiptare.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Shqipëria është një vend i vogël që bën të flasë për të. Krishtlindja duket se ia ofron këtë rast të shkëlqyeshëm. Në Shqipëri festohet Krishtlindja, por në një mënyrë pak më ndryshe nga ajo e rajoneve të tjera; ja çfarë na mëson shkresa e mëposhtme nga Tirana :

 

Ne e dimë që dita para Krishtlindjes është festë kombëtare për të gjithë Shqipërinë që nga viti 1924. Në fakt, është përvjetori i triumfit të ushtrisë shqiptare, e udhëhequr nga mbreti, kundër forcave revolucionare dhe komuniste që mbollën (përhapën) çrregullime në të gjithë vendin. Që me 24 dhjetor, falë energjisë së Zogut të Parë dhe ushtrisë së tij trimërore, rendi u rivendos, dhe Shqipëria filloi të zhvillohej në brendësi dhe që prej asaj date nuk ka reshtur diçka të tillë.

 

Krishtlindja, festë e shpengimit shqiptar. Nuk mund të gjenim një ditë më të mirë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-liberte-1933-krishtlindja-feste-e-shpengimit-shqiptar-festohet-ne-te-njejten-kohe-me-pervjetorin-e-triumfit-te-zogut-te-pare-kunder-forcave-revolucionare-dhe-komuniste/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/la-liberte-1933-vecantia-e-festimit-te-krishtlindjes-ne-shqiperi/

 

https://fjala.al/2020/07/01/krishtlindjet-ne-shqiperi-ja-cfare-shkruante-gazeta-franceze-la-liberte-ne-1933

 

https://www.balkanweb.com/festimi-i-krishtlindjeve-ne-shqiperi-ja-cfare-shkruante-gazeta-franceze-la-liberte-ne-1933/

 

https://opinion.al/1933-krishtlindja-festohet-ne-te-njejten-kohe-me-triumfin-e-zogut/

 

http://www.arsalbanica.mk/krishtlindja-feste-e-shpengimit-shqiptar-festohet-ne-te-njejten-kohe-me-pervjetorin-e-triumfit-te-zogut-te-pare-kunder-forcave-revolucionare-dhe-komuniste/

 

https://tirananews.al/pervjetori-i-trumfit-te-zogut-ndaj-forcave-revolucionare-si-shkruanin-mediat-e-huaja-per-festen-e-shpengimit-shqiptar/

 

https://njekomb.org/la-liberte-1933-krishtlindja-feste-e-shpengimit-shqiptar-festohet-ne-te-njejten-kohe-me-pervjetorin-e-triumfit-te-zogut-te-pare-kunder-forcave-revolucionare-dhe-komuniste/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1323626/la-liberte-1933-krishtlindja-festohet-ne-te-njejten-kohe-me-pervjetorin-e-triumfit-te-zogut-te-pare-kunder-forcave-revolucionare-dhe-komuniste/

 

https://alb-spirit.com/2020/07/01/la-liberte-1933krishtlindja-feste-e-shpengimit-shqiptar-festohet-ne-te-njejten-kohe-pervjetorin-e-triumfit-te-zogut-te-pare-kunder-forcave-revolucionare-dhe-komuniste/

 

https://konica.al/2020/07/krishtlindje-dhe-triumf-kur-zogu-fitoi-mbi-komunistet/