Le Petit Marseillais (1939) / Rrëfimi i kunatit të mbretëreshës Geraldinë mbi gjendjen e saj shëndetësore


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Shtator 2019

 

“Le Petit Marseillais” ka botuar, të mërkurën e 19 prillit 1939, në faqen n°6, rrëfimin e kunatit të mbretëreshës Geraldinë mbi gjendjen e saj shëndetësore, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Fati i mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë të Shqipërisë

 

Budapest, 18 avril.

 

— Gazeta “Az Est” boton një intervistë me kunatin e ish-mbretëreshës Geraldinë të Shqipërisë, kontin Baghi, i martuar me motrën e ish-sovranes.

 

Konti Baghi hyri në komunikim telefonik me konteshën Rolhing, zonjë nderi e familjes mbretërore, e cila gjendet me sovranët në Larisa. Kontesha Rolhing tha se ish-mbretëresha Geraldinë dhe djali i saj, princi Aleksandër, janë në gjendje të përsosur shëndetësore.

 

Mbretëresha do të qëndrojë disa ditë në Greqi; ajo pastaj do të shkojë jo në Londër, siç është deklaruar, por në Turqi.

 

Sa i përket ish-mbretit Zog, ai ende nuk ka marrë ndonjë vendim për të ardhmen e tij, por nuk përjashtohet mundësia që ai të shkojë në Shtetet e Bashkuara ku është ftuar të bëjë një turne konferencash.

 

Kontesha Baghi kishte dashur të fliste drejpërdrejt me motrën e saj, por mjekët e ish-mbretëreshës kundërshtuan këtë bisedë për të shmangur çdo emocion.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-marseillais-1939-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore-pas-largimit-nga-shqiperia/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1162685/le-petit-marseillais-1939-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://opinion.al/rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-shendetesore/

 

https://dosja.al/le-petit-marseillais-1939-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://www.kohajone.com/2019/09/29/rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-shendetesore/

 

https://www.voal.ch/le-petit-marseillais-1939-rrefimi-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

http://www.tiranapost.al/le-petit-marseillais-1939-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://balkanweb.com/le-petit-marseillais-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://www.gazetatema.net/2019/09/30/le-petit-marseillais-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore-dhe-fatin-e-mbretit-zog/

 

http://www.panorama.com.al/zbulohet-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-cthuhej-per-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://www.tpz.al/2019/09/30/le-petit-marseillais-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://tirananews.al/le-petit-marseillais-rrefimi-i-kunatit-te-mbretereshes-geraldine-mbi-gjendjen-e-saj-shendetesore/

 

https://www.syri.net/arte-media/283622/konti-baghi-tregon-si-eshte-gjendja-shendetesore-e-mbretereshes-geraldine/