Le Temps (1916) / Esat Pasha u dekorua në Londër nga i dërguari i mbretit George me titullin “Oficer i Madh i Shenjtorëve Michael dhe George”.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Shkurt 2020

 

“Le Temps” ka botuar, të premten  e 28 prillit 1916, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me dokorimin Esat Pashë Toptanit në Londër dhe kthimin e tij në Francë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Esat Pasha u kthye nga Londra

 

Esat Pasha u kthye gjatë kësaj nate nga Anglia. Gjatë qëndrimit në Londër, ai u takua me Lord Crowe, Lord Kitchener, Kolonel Philipps, ish-komandantin e përgjithshëm të forcave ndërkombëtare në Shqipëri.

 

Sir Artur Paget erdhi në emër të mbretit George (Xhorxh) për t’i sjellë Esat Pashës dekoratën e Oficerit të Madh të Shenjtorëve Michael dhe George;

 

Pashai do të vizitojë së shpejti Le Creusot, ku do të shoqërohet nga Z. de Fontenay, Ministër i Francës në Shqipëri.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1916-esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-i-derguari-i-mbretit-george-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-michael-dhe-george/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/dekorata-angleze-per-esat-pashen/

 

https://shqiptarja.com/lajm/esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-i-derguari-i-mbretit-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve

 

https://www.balkanweb.com/le-temps-1916-esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-i-derguari-i-mbretit-george-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-michael-dhe-george/

 

https://tirananews.al/esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-michael-dhe-george/

 

https://dosja.al/dosja-esat-6/

 

https://njekomb.org/le-temps-1916-esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-i-derguari-i-mbretit-george-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-michael-dhe-george/

 

https://www.voal.ch/le-temps-1916-esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-derguari-mbretit-george-titullin-oficer-madh-shenjtoreve-michael-dhe-george/

 

https://vloranews.al/kulture/le-temps-1916-esat-pasha-u-dekorua-ne-londer-nga-i-derguari-i-mbretit-george-me-titullin-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-michael-dhe-george/

 

https://opinion.al/londer-esat-pasha-dekorohet-oficer-i-madh-i-shenjtoreve-micheal-e-george/