Faik Konica për Neue Freie Presse (1913) : “Prioriteti i Shqipërisë së re do të jetë edukimi i grave shqiptare. Dukën e Montpensier-it nuk do ta marrim si princ.”


Faik Konica
Faik Konica

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Nëntor 2019

 

“Le Journal” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me intervistën e Faik Konicës për “Neue Freie Presse”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqiptarët nuk duan për udhëheqës Dukën e Montpensier-it

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 3 Prill. (Nëpëmjet një shkrese të korrespondentit tonë të veçantë.)

 

Faik Bej Konica, president i kongresit shqiptar në Trieste, ekspozon, në një intervistë të botuar nga “Neue Freie Presse”, planet për organizimin e brendshëm të Shqipërisë së re, dhe thotë se një punë shumë e rëndësishme do të jetë edukimi i grave shqiptare.

 

Ne nuk do ta marrim Dukën e Montpensier-it si princ, tha Faik Bej Konica. Ne nuk kemi nevojë për një njeri mondan. Ne kemi nevojë për një njeri të hekurt, dhe do të dimë se ku ta gjejmë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/faik-konica-per-neue-freie-presse-1913-prioriteti-i-shqiperise-se-re-do-te-jete-edukimi-i-grave-shqiptare-duken-e-montpensier-it-nuk-do-ta-marrim-si-princ/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/konica-prioritet-i-shqiperise-se-re-edukimi-i-grave-duam-nje-princ-te-hekurt/

 

https://www.kultplus.com/libri/faik-konica-me-1913-prioriteti-i-shqiperise-se-re-do-te-jete-edukimi-i-grave/

 

https://balkanweb.com/prioriteti-i-shqiperise-se-re-do-te-jete-edukimi-i-grave-shqiptare-intervista-e-faik-konices-per-neue-freie-presse-ne-1913/

 

https://telegrafi.com/konica-1913-prioriteti-shqiperise-se-re-te-jete-edukimi-grave-shqiptare/

 

https://opinion.al/neue-freie-presse1913-faik-konicaprioriteti-i-shqiperise-edukimi-i-grave/

 

https://njekomb.org/faik-konica-per-neue-freie-presse-1913-prioriteti-i-shqiperise-se-re-do-te-jete-edukimi-i-grave-shqiptare-duken-e-montpensier-it-nuk-do-ta-marrim-si-princ/

 

https://lexo.com.al/prioriteti-i-shqiperise-se-re-do-te-jete-edukimi-i-grave-shqiptare-intervista-e-faik-konices-per-neue-freie-presse-ne-1913/