1936 / Kur ambasadori Hugh G. Grant i prezantoi presidentit Roosevelt pistoletat shqiptare te blera ne Shkoder


Hugh G. Grant (1888 – 1972) — Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)
Hugh G. Grant (1888 – 1972) — Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2024

 

“The Atlanta Constitution” ka botuar, të martën e 15 shtatorit 1936, në faqen n°9, një shkrim rreth pistoletave shqiptare të prezantuara nga Hugh G. Grant asokohe presidentit Roosvelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Armë zjarri shqiptare iu prezantuan presidentit

 

Burimi : The Atlanta Constitution, e martë, 15 shtator 1936, faqe n°9
Burimi : The Atlanta Constitution, e martë, 15 shtator 1936, faqe n°9

Uashington, 14 shtator. — (AP.) — Sot, një palë pistoleta dueli shqiptare iu prezantuan Presidentit Roosevelt nga ministri i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Hugh G. Grant, nga Birmingham.

 

Grant, i kthyer në këtë vend me leje dymujore, tha se pistoletat i kishte blerë në Shkodër, Shqipëri.

 

Ai planifikoi të qëndronte në Uashington rreth një javë më shumë, pastaj të vizitonte Virxhinian për disa ditë. Ai tha se ndoshta do të shkonte në Birmingham pas dy ose tri javësh.

 

Ai shoqërohej në SHBA nga zonja Grant dhe vajza e tyre e vetme.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosevelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosevelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/

 

https://americaneye.al/1936-kur-ambasadori-amerikan-ne-tirane-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosvelt-pistoletat-shqiptare/

 

https://opinion.al/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosevelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/2142052/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosevelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/

 

https://ampress.ca/1936-kur-ambasadori-hugh-g-grant-i-prezantoi-presidentit-roosvelt-pistoletat-shqiptare-te-blera-ne-shkoder/

 

Koha, e martë, 19 mars 2024, f.17
Koha, e martë, 19 mars 2024, f.17