Fotografia e parë e Zogut dhe Geraldinës në pallatin mbretëror sipas gazetës franceze (1938)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Gusht 2019

 

“Paris-soir” ka botuar, të dielën e 12 shkurtit 1938, në faqen n°16, fotografinë e parë të mbretit Zog dhe konteshës Geraldinë, e shkrepur asokohe në pallatin mbretëror në Tiranë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Madhëria e Tij Zogu, mbret i Shqipërisë, së shpejti do të martohet me konteshën e re Geraldina Apponyi.

 

Kjo është fotografia e parë e të fejuarave, e shkrepur në pallatin mbretëror në Tiranë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-sipas-gazetes-franceze-1938/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/fotografia-e-pare-e-ciftit-mbreteror-shqiptar/

 

https://balkanweb.com/fotoja-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://opinion.al/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/07/te-fejuar-dhe-te-lumtur-del-ne-drite-fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://www.kultplus.com/lajme/fotografia-e-pare-e-mbretit-zog-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-sipas-gazetes-franceze/

 

https://www.gazetaexpress.com/publikohet-foto-e-pare-e-mbretit-zog-me-geraldinen/

 

https://27.al/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-1938/

 

https://www.almakos.com/publikohet-foto-e-pare-e-mbretit-zog-me-geraldinen/

 

https://alpenews.al/dossier-fotoja-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://tiranatoday.al/fotoja-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://zjarr.tv/fotoja-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror/

 

https://gazetamapo.al/fotografia-e-pare-e-ciftit-mbreteror-shqiptar/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1136468/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-sipas-gazetes-franceze-1938/

 

https://www.voal.ch/fotografia-e-pare-e-zogut-dhe-geraldines-ne-pallatin-mbreteror-sipas-gazetes-franceze-1938/