Excelsior (1938) / Tri amazonat shqiptare (Maxhidja, Ruhija dhe Myzejeni) në bordin e “Queen Mary” (Foto ekskluzive)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Maj 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen n°8, fotografinë e rrallë të motrave të mbretit Zog, gjatë kthimit të tyre nga Amerika, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

“Tri amazonat” kthehen në Evropë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ne kemi njoftuar më parë ardhjen në Nju Jork të motrave të mbretit Zog, oficere të kalorësisë shqiptare. Tri amazonat, pas një qëndrimi të shkurtër në Shtetet e Bashkuara, u kthyen në Evropë nëpërmjet anijes “Queen Mary” për të marrë pjesë në muajin e ardhshëm në dasmën e vëllait të tyre me konteshën Geraldinë Apponyi.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1938-tri-amazonat-shqiptare-maxhidja-ruhija-dhe-myzejeni-ne-bordin-e-queen-mary-foto-ekskluzive/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/excelsior-1938-tri-amazonat-shqiptare-motrat-e-zogut-ne-bordin-e-queen-mary/

 

http://www.gsh.al/2019/05/17/kur-media-franceze-shkruante-per-motrat-e-zogut-tri-amazonat-kthehen-ne-europe/

 

https://www.kultplus.com/libri/media-franceze-per-motrat-e-zogut-tri-amazonat-kthehen-ne-europe/

 

https://www.voal.ch/excelsior-1938-tri-amazonat-shqiptare-maxhidja-ruhija-dhe-myzejeni-ne-bordin-e-queen-mary-foto-ekskluzive/

 

https://www.koha.net/lemsh/163401/media-franceze-per-motrat-e-zogut-tri-amazonat-kthehen-ne-europe/

 

https://opinion.al/excelsior-i-1938-s-publikon-foton-e-tri-motrave-te-mbretit-zog/

 

http://www.sovrani.info/media-franceze-per-motrat-e-zogut-tri-amazonat-kthehen-ne-europe/