Ce soir (1949) / Bashri Kavaja, futbollisti i talentuar shkodran i Kombëtares shqiptare, që luan me atlete ortopedike si arsye e mungesës së gishtave të këmbëve


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Prill 2020

 

“Ce soir” ka botuar, të premten e 23 dhjetori 1949, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me historinë e veçantë të një futbollisti shqiptar, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

 

Bashri Kavaja

(Futbollisti pa gishtat e këmbëve)

Personalitet n°1 në Shqipëri

 

 

Kombëtarja shqiptare sapo ka përfunduar serinë e parë të ndeshjeve ndërkombëtare ku barazoi (1 – 1) me Rumaninë në Bukuresht, humbi me rezultat të ngushtë (2 – 1) ndaj Polonisë në Varshavë, dhe mori barazimin pa gola (0 – 0) me Bullgarinë në Sofje. Një rekord i shkëlqyer për këtë formacion të ri të një vendi që ka vuajtur rëndë nga lufta.

 

Një nga lojtarët e saj më të mirë është Bashri Kavaja, mesfushor. Ai nuk ndalet kurrë dhe pasimet e tij janë tepër të sakta. Ky atlet nga Shkodra ka një meritë të dyfishtë.

 

Ai luan, në të vërtetë, me këpucë (atlete) ortopedike. Kavaja kreu detyrën e tij kundër pushtuesve nazistë dhe fashistë në radhët e partizanëve. Këmbët e tij ngrinë gjatë dimrit të tmerrshëm të 1944, ndërsa ishte roje në një post malor. Atij iu desh t’i prisnin të gjithë gishtat e këmbëve. Kavaja nuk u dorëzua kurrë. Ai ndoqi kurset e riedukimit (fizioterapi) dhe mësoi sërish të luante futboll.

 

Tani ai gjuan me të dyja këmbët dhe vrapon si të gjithë partnerët e tij.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ce-soir-1949-bashri-kavaja-futbollisti-i-talentuar-shkodran-i-kombetares-shqiptare-qe-luan-me-atlete-ortopedike-si-arsye-e-mungeses-se-gishtave-te-kembeve/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/bashri-kavaja-futbollisti-shkodran-qe-luante-me-atlete-ortopedike-pasi-kishte-humbur-gishtat-e-kembeve/

 

https://www.kultplus.com/lajme/futbollisti-i-kombetares-shqiptare-qe-luante-me-atlete-ortopedike-shkaku-i-mungeses-se-gishtave-te-kembes/

 

https://www.syri.net/arte-media/329860/ce-soir-1949-bashri-kavaja-futbollisti-pa-gishtat-e-kembeve-qe-luan-ne-kombetaren-shqiptare/

 

http://www.standard.al/2020/04/08/bashri-kavaja-futbollisti-i-talentuar-shkodran-i-kombetares-shqiptare-qe-luante-me-atlete-ortopedike-si-arsye-e-mungeses-se-gishtave-te-kembeve/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1269112/ce-soir-1949-futbollisti-i-talentuar-shkodran-i-kombetares-shqiptare-qe-luan-me-atlete-ortopedike-si-arsye-e-mungeses-se-gishtave-te-kembeve/

 

https://tirananews.al/bashri-kavaja-futbollisti-shkodran-i-kombetares-qe-luan-me-atlete-ortopedike-pasi-nuk-ka-gishtat-e-kembeve/

 

https://opinion.al/futbollisti-kavaja-luan-me-atlete-ortopedike-i-mungojne-gishtat-e-kembes/

 

https://dosja.al/bashri-kavaja-futbollisti-i-talentuar-shkodran-i-kombetares-shqiptare-qe-luan-me-atlete-ortopedike-si-arsye-e-mungeses-se-gishtave-te-kembeve/