Gazeta franceze (1930) / Votimi njëzëri i ligjit të reformës agrare dhe krijimi i një banke bujqësore në Shqipëri, një ngjarje historike falë mbretit Zog


Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Gusht 2019

 

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 16 prillit 1930, në ballinë, një shkrim në lidhje me votimin njëzëri të ligjit të reformës agrare dhe krijimit të një banke bujqësore asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Reforma agrare në Shqipëri.

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

E mbledhur në seancë të jashtëzakonshme, Dhoma votoi njëzëri ligjin e reformës agrare dhe krijimin e një banke bujqësore.

 

Disa oratorë, në mes të një audiencë të madhe, folën për veprën historike të mjeshtrit të madh të Shqipërisë, mbretit Zog.

 

Një telegram mbretëror i dërguar me këtë rast Dhomës, u duartrokit furishëm.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1930-votimi-njezeri-i-ligjit-te-reformes-agrare-dhe-krijimi-i-nje-banke-bujqesore-ne-shqiperi-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/gazeta-franceze-1930-reforma-agrare-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/

 

https://27.al/votimi-njezeri-i-ligjit-te-reformes-agrare-dhe-krijimi-i-nje-banke-bujqesore-ne-shqiperi-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/

 

https://opinion.al/gazeta-franceze-1930-shkruan-per-votimin-e-reformes-agrare-ne-shiqiperi/

 

http://www.njekomb.com/?p=235409

 

https://www.gazetaexpress.com/gazeta-franceze-1930-shkruan-per-votimin-e-reformes-agrare-ne-shiqiperi/

 

https://www.kohajone.com/2019/08/25/gazeta-franceze-1930-shkruan-per-votimin-e-reformes-agrare-ne-shiqiperi/

 

https://www.voal.ch/gazeta-franceze-1930-votimi-njezeri-ligjit-te-reformes-agrare-dhe-krijimi-nje-banke-bujqesore-ne-shqiperi-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1144835/ekskluzive-gazeta-franceze-1930-votimi-njezeri-i-ligjit-te-reformes-agrare-dhe-krijimi-i-nje-banke-bujqesore-ne-shqiperi-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/

 

https://www.almakos.com/gazeta-franceze-1930-shkruan-per-votimin-e-reformes-agrare-ne-shiqiperi/

 

http://www.gazetatema.net/2019/08/25/gazeta-franceze-viti-1930-shkruan-per-votimin-e-reformes-agrare-ne-shqiperi/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/25/reforma-agrare-ne-shqiperi-edhe-ne-faqet-e-gazetave-franceze-te-vitit-1930/

 

https://www.javanews.al/gazeta-franceze-viti-1930-ja-votimi-i-reformes-agrare-ne-shqiperi/

 

https://lexo.com.al/kur-gazeta-franceze-publikonte-votimin-e-reformes-agrare-ne-shqiperi/