Excelsior (1938) / Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në inagurimin e stacionit radiofonik në Tiranë (Foto)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Gusht 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të shtunën e 3 dhjetorit 1938, në faqen n°8, fotografinë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë, pas largimit të tyre nga ceremonia e inagurimit të një stacioni radiofonik në Tiranë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Buzëqeshje mbretërore

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Zogu dhe mbretëresha Geraldinë e Shqipërisë inaguruan, në Tiranë — me rastin e 26 vjetorit të pavarësisë shqiptare — një stacion radiofonik para të cilit mbretëresha e re mbajti një fjalim.

 

Ja çifti mbretëror duke u larguar nga stacioni pas ceremonisë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1938-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane-foto/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-mbreti-zog-dhe-geraldina-inauguruan-nje-stacion-radiofonik-ne-tirane-foto/

 

https://balkanweb.com/zogu-e-geraldina-ne-inaugurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane/

 

https://27.al/mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/12/mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inaugurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane-foto/

 

https://www.voal.ch/excelsior-1938-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane-foto/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane/

 

https://insajderi.com/mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane/

 

https://maqedoniashqiptare.com/2019/08/excelsior-1938-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-inagurimin-e-stacionit-radiofonik-ne-tirane-foto/