Le Figaro (1924) / Kryeministri shqiptar, Ahmet Zogu, viktimë e një atentati


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Qershor 2019

 

“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 24 shkurtit 1924, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin ndaj Ahmet Zogut, asokohe kryeministër i Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Kryeministri shqiptar viktimë e një atentati

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Romë, 23 shkurt.

 

Na shkruajnë nga Tirana, më 23 shkurt, nëpërmjet Agjencisë Stefani :

 

Në momentin kur Kryeministri shqiptar, z. Zogu, hyri në sallën e Asamblesë Kushtetuese, një student me emrin Beqir Valteri, qëlloi tri herë me revolver mbi të, duke i shkaktuar plagë të lehta në dorë dhe në këmbë.

 

Nuk ka asnjë shqetësim për gjendjen e z. Zogu.

 

Fajtori u arrestua dhe u dorëzua para drejtësisë.

 

Qetësia mbretëron kudo.

 

Asambleja vazhdoi punën e saj. Z. Frashëri u zgjodh President.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/atentati-ndaj-zogut-ne-vitin-1924-cfare-shkruante-gazeta-franceze/

 

https://27.al/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati/

 

https://opinion.al/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati/

 

https://360grade.al/267764/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati-fajtori/

 

http://www.panorama.com.al/kryeministri-shqiptar-viktime-e-nje-atentati-zogu-u-qellua-3-here-me-revolver-nga-studenti/

 

https://www.gazetatema.net/2019/06/28/le-figaro-1924-detajet-e-atentatit-me-revole-ndaj-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/06/28/si-u-qellua-ahmeti-zogu-3-here-me-revolver-nga-studenti/

 

https://dosja.al/le-figaro-1924-detajet-e-atentatit-me-revole-ndaj-kryeministrit-shqiptar-ahmet-zogu/

 

http://www.gsh.al/2019/06/28/le-figaro-kryeministri-shqiptar-viktime-e-nje-atentati/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1113183/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati/

 

http://www.thealbanian.co.uk/le-figaro-1924-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati.html

 

https://www.kultplus.com/uncategorized/le-figaro-kryeministri-shqiptar-ahmet-zogu-viktime-e-nje-atentati/