Le Rappel (1903) / Historia e 1750 flamujve shqiptarë me sfond të kuq, ku shqiponja e zezë fluturon mbi gjarprin e gjelbër


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Gusht 2019

 

“Le Rappel” ka botuar, të enjten e 25 dhjetorit 1903, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me prodhimin dhe përdorimin asokohe të 1750 flamujve shqiptarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Flamuri shqiptar

 

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

 

Athinë, 23 dhjetor.

 

Flamuri shqiptar, që do të valvitet në kryengritjen e ardhshme të përgjithshme në Shqipëri, është gati.

 

Është një rikonstitucion i flamurit të shefit të famshëm Skënderbe. Në një sfond të kuq, ai ka imazhin e një shqiponje të zezë që fluturon mbi një gjarpër të gjelbër.

 

Si simbol i bashkimit të të gjitha fiseve, pa asnjë dallim, është vendosur në bosht një kryq dhe një hënë.

 

1,750 flamuj janë shpërndarë në mesin e korit të vullnetarëve.

 

Një komitet ekzekutiv u formua prej pesë anëtarësh me misionin e drejtimit të operacioneve të kryengritësve shqiptarëve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-rappel-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-e-zeze-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/10/kryengritja-e-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-fluturon-mbi-gjarprin/

 

https://www.voal.ch/le-rappel-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-e-zeze-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1137960/le-rappel-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-e-zeze-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/

 

https://opinion.al/le-rappel-1903-historia-e-1750-flamujve-shqiptare/

 

https://balkanweb.com/shqiponja-e-zeze-mbi-gjarprin-historia-e-1750-flamujve-shqiptare/

 

https://zjarr.tv/shqiponja-e-zeze-mbi-gjarprin-historia-e-1750-flamujve-shqiptare/

 

https://maqedoniashqiptare.com/2019/08/shqiponja-e-zeze-mbi-gjarprin-historia-e-1750-flamujve-shqiptare/

 

https://konica.al/2019/08/shqiponja-e-zeze-mbi-gjarprin/

 

https://www.syri.net/arte-media/273073/flamuri-me-shqiponjen-e-zeze-mbi-gjarprin-e-gjelber-historia-e-1750-flamujve-shqiptare/

 

https://joqalbania.com/artikull/611422.html

 

https://27.al/historia-e-1750-flamujve-shqiptare-me-sfond-te-kuq-ku-shqiponja-e-zeze-fluturon-mbi-gjarprin-e-gjelber/