Paris-midi (1939) / Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë gjenden në Konstancë (Rumani)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Gusht 2019

 

“Paris-midi” ka botuar, të hënën e 3 korrikut 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me vendodhjen asokohe të mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë kanë mbërritur në Konstancë

Ata synojnë të shkojnë në Varshavë dhe më pas në Francë.

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Bukuresht, 3 korrik.

 

Ish-mbreti i Shqipërisë Ahmet Zogu, mbretëresha Geraldinë dhe suita e tyre, e përbërë nga 24 vetë, mbërritën sot në Konstancë, nga Stambolli, dhe në fund të pasdites do të shkojnë në Bukuresht.

 

Ata do të qëndrojnë për ca kohë në kryeqytetin rumun, duke pritur kështu që të shkojnë në Varshavë, dhe pastaj prej aty ka të ngjarë se do të nisen për në Francë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-gjenden-ne-konstance-rumani/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/paris-midi-1939-pse-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ndodhen-ne-rumani/

 

https://opinion.al/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-gjenden-ne-konstance/

 

https://27.al/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-gjenden-ne-konstance-rumani/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/08/paris-midi-1939-kur-mbreti-zog-dhe-geraldina-vizituan-konstancen-ja-plani-qe-kishin/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1136998/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-gjenden-ne-konstance-rumani/

 

https://maqedoniashqiptare.com/2019/08/paris-midi-1939-mbreti-zog-dhe-mbreteresha-geraldine-ne-konstance-rumani/