Le Journal (1938) / Sot Evropa do të ketë një mbretëreshë shumë : Geraldinë Apponyi


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Dhjetor 2018

 

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te re të Evropës asokohe, Geraldinë Apponyi, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Në Tiranën festive, Zogu i Shqipërisë martohet me konteshën Geraldinë

 

Skena nga jeta shqiptare në prag të dasmës mbretërore : portretet e të fejuarve gjenden kudo, në harkun e një kafeneje (lart) dhe (djathtas) në gjerdanin e kalit të një fshatari entuziast.

 

Në të majtë : malësorët vijnë në qytet ku do të zhvillohen ceremonitë e dasmës, duke valvitur tullumbace të vogla për të treguar gëzimin e tyre.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-journal-1938-sot-evropa-do-te-kete-nje-mbretereshe-shume-geraldine-apponyi/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-journal-1938-geraldine-apponyi-mbreteresha-me-e-europes/

 

http://illyriapress.com/le-journal-1938-sot-evropa-do-te-kete-nje-mbretereshe-shume-geraldine-apponyi/

 

https://kosova-sot.info/dossier/338035/lejournal1938sotevropadoteketenjembreteresheshumegeraldineapponyi/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/997904/le-journal-1938-sot-evropa-do-te-kete-nje-mbretereshe-shume/

 

http://opinion.al/le-journal-1938-sot-evropa-do-te-kete-nje-mbretereshegeraldine-appony/

 

https://telegrafi.com/le-journal-1938-sot-evropa-te-kete-nje-mbretereshe-shume/

 

https://www.balkanweb.com/sot-evropa-do-te-kete-nje-tjeter-mbretereshe-geraldine-apponyi/

 

http://www.gazetatema.net/2018/12/16/sot-evropa-do-te-kete-nje-tjeter-mbretereshe-geraldine-apponyi/

 

http://www.mapo.al/shkrimi-i-le-journal-i-vitit-1938-kur-shqiperia-po-behej-me-mbretereshe/

 

https://www.voal.ch/le-journal-1938-sot-evropa-te-kete-nje-mbretereshe-shume-geraldine-apponyi/

 

https://alpenews.al/martesa-mbreterore-sot-evropa-do-te-kete-nje-tjeter-mbretereshe-geraldine-apponyi

 

http://lexo.com.al/sot-evropa-do-te-kete-nje-tjeter-mbretereshe-geraldine-apponyi/