Paris –soir (1939) / Mbreti Zog : “Froni nuk është kolltuk”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Dhjetor 2018

 

“Paris-soir” ka botuar, të hënën e 10 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me mendimin e mbretit Zog për fronin mbretëror, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

“Froni nuk është një kolltuk” – thoshte mbreti Zog

 

Djali i mbretit Zog quhet Skënder, shkurtuar nga Iskënder që do të thotë Aleksandër.

 

Historia shqiptare e ka njohur tashmë një Skënder, heroin i luftës kundër turqve. Emri i tij ishte Gergj Kastrioti : pseudonimi, i është vënë nga vetë armiku, në shenjë admirimi për trimërinë e tij.

 

Sot, mbreti Zog mund të përjetojë frikën më legjitime për qëndrueshmërinë e fronit të tij.

 

Ish-kontesha Geraldinë Aponyi pati pritur, në Tiranë, rreth dy javë më parë, një nga mikeshat e saj hungareze, që i adresoj asaj urimet më të lumtura për lindjen e ardhshme.

 

— Vetëm Zoti e njeh të ardhmen, tha mbreti Zog, i pranishëm në takim. Një fron nuk është një kolltuk, sepse një kolltuk, sado i përdour apo i prishur të jetë, gjithmonë mund të riparohet.”

 

Sa për fronin, shpesh krisja më e vogël është shenjë rënie përfundimtare.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1939-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/mbreti-zog-per-paris-soir-froni-nuk-eshte-nje-kolltuk/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1005101/paris-ndash-soir-1939-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

http://www.kohajone.com/2018/12/30/paris-soir-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

http://opinion.al/zogu-ne-1939-froni-nuk-eshte-kolltuk-sepse-nje-kolltuk-mund-te-riparohet/

 

https://balkanweb.com/paris-soir-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

http://www.javanews.al/paris-soir-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

http://lexo.com.al/paris-soir-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

https://www.voal.ch/paris-soir-1939-mbreti-zog-froni-nuk-eshte-kolltuk/

 

https://mobile.kosova-sot.info/dossier/342248/parissoir1939mbretizogfroninukeshtenjekolltuk/