Paris-soir (1939) / Mbreti Zog para gazetarëve : “Familja mbretërore dëshiron me gjithë zemër fitoren franceze.”


Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Shtator 2019

 

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 11 tetorit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog para gazetarëve në Tours të Francës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Ish-mbreti i Shqipërisë ndodhet aktualisht në Touraine

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tours, 10 Tetor.

 

Ish-Mbreti i Shqipërisë, Zogu I, i cili aktualisht ndodhet në qytetin e Tours, u deklaroi ditën e djeshme gazetarëve :

 

Ju them se ne e duam vendin tuaj, Touraine (Turenën), ku në çdo hap zbulojmë një pjesë të historisë së Francës dhe se, me gjithë zemër dëshirojmë fitoren franceze.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-fitoren-franceze/

 

http://www.tiranapost.al/1993-kur-mbreti-zog-deklaronte-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/

 

https://dosja.al/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1163157/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/

 

https://www.voal.ch/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-gjithe-zemer-fitoren-franceze/

 

https://opinion.al/1939-mbreti-zog-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-fitoren-franceze/

 

https://balkanweb.com/familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze-cfare-u-thoshte-mediave-franceze-mbreti-zog/

 

https://startnews.al/2019/10/01/familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze-cfare-u-thoshte-mediave-franceze-mbreti-zog/

 

http://vizion.com.al/familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze-cfare-u-thoshte-mediave-franceze-mbreti-zog/