Esat Pasha për Il Mattino (1914) : “Largimi im nga Durrësi ndodhi si arsye e një komploti midis Austrisë dhe oficerëve hollandezë. Do ta gjej provën...”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Janar 2020

 

“Le Temps” ka botuar, të shtunën e 23 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me intervistën e Esat Pashë Toptanit në “Il Mattino”, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Esat Pasha akuzon Austrinë dhe instruktorët hollandezë

 

(Shkresë nga korrespondenti ynë i veçantë)

 

Romë, 22 maj. – Esat Pasha, i intervistuar nga “Mattino”, bëri deklaratat e mëposhtme :

 

Austria dhe oficerët hollandezë kanë bërë marrëveshje konspirative ndaj meje. Gjatë ditës së arrestimit tim, këta të fundit u shpërndanë njëqind e pesëdhjetë pushkë nacionalistëve katolikë për të rrethuar shtëpinë time.

 

Jam i bindur se kryengritja që më largoi nga Durrësi buron nga një komplot midis Austrisë dhe oficerëve hollandezë. Do ta gjej provën, e cila do të mund të përdoret për historinë e Shqipërisë.

 

Esat Pasha është i bindur se do të mund të kthehet së shpejti në Durrës.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/esat-pasha-per-il-mattino-1914-largimi-im-nga-durresi-ndodhi-si-arsye-e-nje-komploti-midis-austrise-dhe-oficereve-hollandeze-do-ta-gjej-proven/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/esat-pasha-me-1914-austria-dhe-oficeret-holandeze-konspiracion-ndaj-meje/

 

https://www.balkanweb.com/esat-pasha-per-il-mattino-1914-largimi-im-nga-durresi-ndodhi-si-arsye-e-nje-komploti-midis-austrise-dhe-oficereve-holandeze-do-ta-gjej-proven/

 

http://www.panorama.com.al/esat-pasha-per-il-mattino-largimi-im-nga-durresi-ndodhi-pas-nje-komploti-austria-dhe-oficeret-hollandeze/

 

https://shqiptarja.com/lajm/esat-pasha-per-il-mattino-1914-largimi-im-nga-durresi-pas-komplotit-mes-austrise-dhe-oficereve-holandeze-do-ta-gjej-proven

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1219404/esat-pasha-per-il-mattino-1914-largimi-im-nga-durresi-ndodhi-si-arsye-e-nje-komploti-midis-austrise-dhe-oficereve-hollandeze-do-ta-gjej-proven/

 

https://www.syri.net/arte-media/309145/esat-pasha-flet-per-arrestimin-austria-dhe-oficeret-holandeze-komplotuan-kunder-meje/

 

https://opinion.al/esat-pasha-komploti-i-austrise-me-oficeret-holandez-me-largoi-nga-durresi/