L’Aurore (1949) / Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet ShehuNga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Maj 2020

 

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën nga pushteti dhe zëvendësimin e tij me Mehmet Shehun, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Presidenti shqiptar Enver Hoxha do të zëvendësohet së shpejti

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ne e dimë që Moska është kryesisht e interesuar që Shqipëria – e cila mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos – të mbetet në Kominform.

 

Në lidhje me këtë, besohet se kryeministri shqiptar, Enver Hoxha, do të rrëzohet gradualisht dhe do të zëvendësohet përfundimisht nga gjenerali Mehmet Shehu, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

 

 

Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/laurore-1949-pse-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun/

 

https://shqiptarja.com/lajm/si-moska-kerkoi-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun

 

http://www.standard.al/2020/05/09/laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

https://www.tpz.al/2020/05/09/moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

https://dosja.al/dosja-aurenc/

 

https://www.balkanweb.com/laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1288759/laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

http://www.panorama.com.al/mund-te-sherbeje-si-nje-baze-per-te-sulmuar-jugosllavine-e-titos-laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

http://www.gazetatema.net/2020/05/09/moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun-shqiperia-mund-te-sherbeje-si-nje-baze-per-te-sulmuar-jugosllavine-e-titos/

 

https://opinion.al/gazeta-franceze-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun/

 

https://javanews.al/si-moska-kerkoi-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun/

 

https://tirananews.al/pas-luftes-kur-moska-kerkonte-te-zevendesonte-enver-hoxhen-me-mehmet-shehun/

 

https://www.noa.al/lajmi/2020/05/2159093.html

 

https://portalb.mk/682768-laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

https://www.droni.al/2020/05/09/foto-artikulli-i-1949-moska-kerkon-ta-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/

 

https://njekomb.org/laurore-1949-moska-kerkon-te-zevendesoje-enver-hoxhen-me-gjeneralin-mehmet-shehu/