Paris-soir (1929) / Mbreti Zog, pas tentativës së helmimit ndaj tij, konsumon vetëm ushqimet e përgatitura posaçërisht nga nëna e tij


Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Gusht 2019

 

“Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 7 dhjetorit 1929, në ballinë, një shkrim në lidhje me arsyen e vërtetë të gjendjes së rëndë shëndetësore asokohe të mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Sëmundja e Ahmet Zogut mund të jetë shkaktuar nga një tentativë helmimi

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Londër, 6 dhjetor.

 

— Mësojmë nga Beogradi se sëmundja (fillimisht është folur për tuberkulozin pulmonar dhe kancerin e laringut në shtypin francez) e mbretit Ahmet Zogu, gjendja shëndetësore e të cilit vetëm sa po përkeqësohet, nuk është asgjë tjetër veçse një tentativë helmimi e kryer ndaj tij.

 

Që nga fillimi i mungesës (sëmundjes) së tij, mbreti konsumon vetëm ushqimet e përgatitura posaçërisht dhe me kujdes nga nëna e tij, e cila ia shërben vetë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1929-mbreti-zog-pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-posacerisht-nga-nena-e-tij/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.kultplus.com/uncategorized/mbreti-zog-pas-tentatives-per-ta-helmuar-konsumon-vetem-ushqimet-e-bera-nga-nena-e-tij/

 

https://www.voal.ch/paris-soir-1929-mbreti-zog-pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-posacerisht-nga-nena-e-tij/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/26/dyshohej-per-tuberkuloz-ose-kancer-te-laringut-si-u-tentua-te-helmohej-mbreti-zog/

 

https://360grade.al/283223/pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-mbreti-zog-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-nga-nena-e-vet/

 

http://www.gsh.al/2019/08/26/pasi-tentuan-ta-helmojne-mbreti-zog-hante-vetem-ushqimet-qe-pergatiste-nena-e-tij/

 

https://opinion.al/pasi-tentuan-ta-helmonin-mbreti-zog-konsumonte-vetem-ushqime-nga-e-ema/

 

http://www.tiranapost.al/paris-soir-1929-mbreti-zog-pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-konsumon-ushqimet-vetem-nga-dora-e-nenes/

 

https://www.gazetaexpress.com/pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-mbreti-zog-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-nga-nena-e-vet/

 

https://www.almakos.com/pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-mbreti-zog-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-nga-nena-e-vet/

 

https://dosja.al/pas-tentatives-se-helmimit-ndaj-tij-mbreti-zog-konsumon-vetem-ushqimet-e-pergatitura-nga-nena-e-vet/

 

https://www.faxweb.al/dyshohej-per-tuberkuloz-ose-kancer-te-laringut-si-u-tentua-te-helmohej-mbreti-zog/