Le Soleil (1912) / Ismail Qemali : “Shqipëria nuk do ta pranojë më sovranitetin e Sulltanit.”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2020

 

“Le Soleil” ka botuar, të martën e 24 dhjetorit 1912, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me qëndrimin e Ismail Qemalit ndaj Turqisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Deklaratë e Qemal Beut

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Romë, 23 dhjetor.

 

Një telegram nga Vlora njofton se anëtarët e qeverisë shqiptare kanë falënderuar konsujt italianë dhe austriakë për mbështetjen e dhënë nga qeveritë e tyre për çështjen shqiptare.

 

Qemal Beu tha : “Shqipëria, në asnjë formë, nuk do ta pranojë sovranitetin e Sulltanit, sepse në këtë rast do të kufizohej dhe kompromentohej autonomia dhe pavarësia e saj e arritur për mrekulli.”

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-soleil-1912-ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

https://www.balkanweb.com/shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit-zbulohet-cfare-i-tha-ismail-qemali-gazetes-franceze-ne-1912/

 

https://opinion.al/ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

https://a-news24.com/2020/03/le-soleil-1912-ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

https://tirananews.al/ismail-qemali-per-gazeten-franceze-ne-1912-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

https://njekomb.org/le-soleil-1912-ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1254058/le-soleil-1912-ismail-qemali-shqiperia-nuk-do-ta-pranoje-me-sovranitetin-e-sulltanit/