Le Petit Journal (1937) / Ekspedita e alpinistëve francezë në alpet shqiptare


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2019

 

“Le Petit Journal” ka botuar, të martën e 10 gushtit 1937, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me ekspeditën e një grupi alpinistësh francezë në alpet shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Alpinizëm në Shqipëri

 

Një grup alpinistësh të Klubit Alpin Francez të Parisit, nën drejtimin e Z. Henri Godde, sapo është larguar nga Franca, në drejtim të Shqipërisë së Veriut, me qëllim kalimin e vargmalit të Prokletijeve (Bjeshkëve) ose Alpeve Shqiptare.

 

Kësaj ekspedite, të cilës do t’i shtohen ngjitjet e disa mureve gëlqerore dhe eksplorimi i grykës së Drinit, paraqet rreth 150 km, nga Shkodra në Kukës, dhe zhvillohet në një rajon pak të frekuentuar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-journal-1937-ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare-ne-vitin-1937/

 

https://www.voal.ch/le-petit-journal-1937-ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare/

 

https://www.kultplus.com/lajme/kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/

 

https://kohajone.com/zbulohet-dokumenti-i-rralle-kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/

 

https://balkanweb.com/zbulohet-dokumenti-i-rralle-kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/

 

https://dosja.al/ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare-foto/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1205838/le-petit-journal-1937-ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare/

 

https://opinion.al/le-petit-journal-1937-ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare/

 

https://shqiptarja.com/lajm/le-petit-journal-l-1937-ekspedita-e-alpinisteve-franceze-ne-alpet-shqiptare

 

https://www.javanews.al/lajmi-i-dikurshem-kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedita-ne-alpet-shqiptare/

 

https://konica.al/2019/12/kur-alpinistet-franceze-eksploronin-alpet-e-shqiperise/

 

https://tiranatoday.al/kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/

 

http://integrimi.al/zbulohet-dokumenti-i-rraalle-kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/

 

https://tirananews.al/dokumenti-i-rralle-kur-alpinistet-franceze-benin-ekspedite-ne-alpet-shqiptare/