Mbreti Zog për Daily Express (1928) : Ja arsyeja e themelimit të monarkisë  !


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018

 

“Le Matin” ka botuar, të premten e 7 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog për Daily Express, ku ka shpjeguar asokohe arsyen e themelimit të monarkisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Zogu I dëshiron të sigurojë mirëqenien e popullit të tij

 

Londër, 6 shtator. – Telefon. Matin. - Në një intervistë me të dërguarin e posaçëm të Daily Express në Tiranë, Zogu I ka deklaruar :

 

Rezultatet e para të themelimit të monarkisë do të jenë çlirimi i vendit tim nga përpjekjet partiake. Presidenti i republikës është domosdoshmërisht i detyruar të favorizojë ata që e zgjodhën atë, ndërsa partitë e tjera manovrojnë vazhdimisht për ta zëvendësuar atë me një nga kandidatët e tyre. Mbreti do të jetë mbi partitë. Ai do t'i shërbejë vetëm kombit. Ministritë, ushtria dhe xhandarmëria do të jenë në kontakt të drejtpërdrejtë me monarkun, pa kaluar nëpërmjet ndërmjetësve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/mbreti-zog-per-daily-express-1928-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/mbreti-zog-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise-shqiptare/

 

https://americaneye.al/mbreti-zog-per-daily-express-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

http://illyriapress.com/mbreti-zog-per-daily-express-1928-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

https://www.voal.ch/mbreti-zog-per-daily-express-1928-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

https://balkanweb.com/mbreti-zog-per-daily-expressja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

http://opinion.al/mbreti-zog-per-daily-express-1928-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

https://www.syri.net/arte-media/219419/ahmet-zogu-themelova-monarki-qe-te-cliroja-vendin-nga-manovrat-e-partive/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1001377/mbreti-zog-per-daily-express-1928-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/

 

http://shqiptarja.com/lajm/intervista-e-rralle-e-mbretit-zog-per-daily-express-ne-1928-pse-vendosa-themelimin-e-monarkis

 

http://lexo.com.al/intervista-e-vitit-1928-zogu-ja-arsyeja-e-themelimit-te-monarkise/