La Croix (1943) / Ernest Koliqi, ish-ministri shqiptar i arsimit publik, është emëruar delegat i qeverisë së Tiranës pranë asaj të Romës


Ernest Koliqi
Ernest Koliqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Korrik 2020

 

“La Croix” ka botuar, të shtunën e 29 majit 1943, në ballinë, një shkrim në lidhje me marrëdheniet asokohe midis Shqipërisë dhe Italisë si dhe emërimin e Ernest Koliqit pranë qeverisë së Romës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Italisë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Z. Koliqi, ish-ministri shqiptar i arsimit publik i emëruar delegat i qeverisë së Tiranës në qeverinë e Romës, u nis për në Itali ku menjëherë do të marrë përsipër detyrat e tij të reja.

 

Institucioni i një delegacioni shqiptar në Romë dhe një delegacioni italian në Tiranë, duke mos modifikuar në asnjë mënyrë atributet e lejtnantit të mbretit, përfaqësues në Shqipëri i sovranit të Italisë, i cili, që nga bashkimi të dyjave kurorave, është gjithashtu kreu i shtetit shqiptar, shënon një evolucion në marrëdhëniet midis dy vendeve.

 

Krijimi i një ushtrie të re, ekskluzivisht shqiptare, e shpallur këto ditë nga presidenti i Këshillit Shqiptar, vë në pah drejtimin e këtij evolucioni i cili, në frymën e drejtuesve të politikës italiane, duhet t’i lejojë Shqipërisë të sigurojë një ekzistencë në përputhje me traditat dhe interesat e saj brenda kuadrit të bashkimit të saj me Italinë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-croix-1943-ernest-koliqi-ish-ministri-shqiptar-i-arsimit-publik-eshte-emeruar-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/la-croix-1943-kur-ernest-koliqi-emerohej-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/

 

https://www.kultplus.com/lajme/la-croix-1943-koliqi-ish-ministri-shqiptar-i-arsimit-emerohet-delegat-i-qeverise-se-tiranes/

 

https://www.balkanweb.com/la-croix-1943-ernest-koliqi-ish-ministri-shqiptar-eshte-emeruar-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/

 

https://opinion.al/la-croix1943-ernest-koliqi-emerohet-delegat-i-qeverise-shqiptare-ne-rome/

 

https://tirananews.al/1943-kur-ernest-koliqi-emerohet-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/

 

http://www.arsalbanica.mk/la-croix-1943-ernest-koliqi-ish-ministri-shqiptar-i-arsimit-publik-eshte-emeruar-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1331377/la-croix-1943-ish-ministri-shqiptar-i-arsimit-publik-eshte-emeruar-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/

 

https://konica.al/2020/07/ernest-koliqi-u-emerua-delegat-i-qeverise-se-tiranes-prane-asaj-te-romes/