Le Globe (1880) / Dekorimi i Ali Pashë Gucisë nga qeveria austriake, lajm që nuk do t’i shpëtojë askujt !Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Korrik 2020

 

“Le Globe” ka botuar, të shtunën e 28 shkurtit 1880, në ballinë, një shkrim në lidhje me dekorimin e Ali Pashë Gucisë asokohe nga qeveria austriake dhe reagimin që do të sillte ky lajm, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Thuhet se qeveria austriake i ka akorduar Ali Pashës, kreut të Lidhjes shqiptare, një dekoratë.

 

Kemi të bëjmë këtu me një shenjë të mbështetjes morale të kabinetit të Vjenës ndaj shqiptarëve.

 

Rëndësia e këtij lajmi nuk do t’i shpëtojë askujt.

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-globe-1880-dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-t-i-shpetoje-askujt/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-austria-lajmi-qe-nuk-do-ti-shpetoje-askujt/

 

https://www.balkanweb.com/le-globe-1880-dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-ti-shpetoje-askujt/

 

https://dosja.al/dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-ti-shpetoje-askujt/

 

https://opinion.al/dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-austriaket-lajm-qe-nuk-do-ti-shpetoje/

 

https://tirananews.al/lajmi-qe-nuk-do-ti-shpetonte-askujt-kur-ali-pashe-gucia-u-dekorua-nga-qeveria-austriake-viti-1880/

 

https://www.droni.al/2020/07/14/1880-le-globe-austria-dekoron-ali-pashe-gucine-pas-fitoreve-kunder-malit-te-zi/

 

https://tradita.org/2020/07/14/dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-austriaket/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1333777/le-globe-1880-dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-ti-shpetoje-askujt/

 

http://www.arsalbanica.mk/le-globe-1880-dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake-lajm-qe-nuk-do-ti-shpetoje-askujt/

 

https://alb-spirit.com/2020/07/14/le-globe-1880dekorimi-i-ali-pashe-gucise-nga-qeveria-austriake/