Le Petit Marseillais (1916) / Esat Pasha, pas vizitës së tij në frontin franko-gjerman, i dërgoi kryeministrit francez këtë telegram


Esat Pashë Toptani
Esat Pashë Toptani

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Janar 2020

 

“Le Petit Marseillais” ka botuar, të shtunën e 8 prillit 1916, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me telegramin e Esat Pashë Toptanit dërguar asokohe kryeministrit francez, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Esat Pasha u kthye nga Fronti

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Paris, 7 prill.

 

Gjenerali Esat Pasha i dërgoi telegramin e mëposhtëm Presidentit të Këshillit me rastin e vizitës së tij në frontin francez :

 

Gjeneral Esat Pasha, President i Qeverisë shqiptare, për Shkëlqesinë e Tij z. Briand, President i Këshillit, në Paris.

 

Falënderoj përzemërsisht Shkëlqesinë Tuaj që më dha mundësinë, aq shumë të dëshiruar nga unë, që të shkoj dhe të përshëndes në postin e tyre luftarak ushtarët e ushtrive guximtare të Republikës.

 

Do të mbaj një përshtypje të palëkundur të heronjve, të cilët përballen, sot, me gjoksin e tyre prej luani të pathyeshëm për të mbrojtur atdheun e tyre, si dhe për të mbrojtur të drejtat dhe liritë e kombeve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-marseillais-1916-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-franko-gjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/telegrami-i-esat-pashes-per-kryeministrin-francez-pas-vizites-ne-frontin-e-luftes/

 

https://www.balkanweb.com/le-petit-marseillais-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-franko-gjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/

 

https://shqiptarja.com/lajm/le-petit-marseillais-1916-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-frankogjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram

 

https://www.voal.ch/le-petit-marseillais-1916-gjenerali-esat-pasha-pas-vizites-ne-frontin-franko-gjerman-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1227109/le-petit-marseillais-1916-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-franko-gjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/

 

https://kohajone.com/le-petit-marseillais-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-franko-gjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/

 

https://dosja.al/dosja-esat-4/

 

https://vloranews.al/kulture/le-petit-marseillais-1916-esat-pasha-pas-vizites-se-tij-ne-frontin-franko-gjerman-i-dergoi-kryeministrit-francez-kete-telegram/

 

https://opinion.al/1916-telegrami-qe-esat-pasha-i-dergoi-kryeministrit-francez/