Poezia e Samiut 

© Sami Milloshi

 

----------------------

1. Shtepia bosh

----------------------

 

Pikturat kane zene  pluhur, ora e murit ka mbetur

ndoshta me priste mua te leviz serish,

akrepat e saj si lypsat ne trafik,

sikur me luten:" Te vish, te vish, te vish!'

 

Dhe ulem ne krevat te marr nje sy gjume,

gjumi nuk me ze, muzike bucasin muret,

te qarat e femijeve, shperthim i melodive

anije Bethoviane,gjithe pallati tundet...

 

Diellit i bej ze  te sjelle agimin,

kjo paqe delikate me sjellka vec torture,

shtepia eshte bosh, pikturat me pak pluhur,

dhe ora qe hesht si femi ne mur...

 

Tirane, Qershor 2012

------------------------------

 

 

----------------------------- 

2. Lamtumire keter

-----------------------------

 

Lamtumire keter, miku im,

ne kete shtepi do te banoje dikush tjeter,

faleminderit qe me bere mik,

une s'do te te harroj as ne boten tjeter.

 

Omaha, USA  Maj 2013

----------------------------------

 

 

----------------------------------------------

3.Burre e grua ushqejme ketrat

----------------------------------------------

 

S'kemi femije per te rritur

vec ketrat ne kopesht na kane mbetur,

dhe s'duhet t'i leme ata te uritur

dhe vete te nginjemi te velur...

 

Burre e grua ushqejme ketrat,

me bajame dhe kikirike ne debore,

dhe ndjehemi serish prinder,

dhimbshem te perkore...

 

Omaha, USA  Janar 2013

------------------------------------

 

 

---------------------

4.Jete ketrash

---------------------

 

Te lutem o keter mos u bej budalla,

dhe mos m'u fut nen rrotat e makines,

se s'dua te te shtyp te behem kriminel,

te cirren per mua gazetat e dites...

 

Ne jemi te dy nga e njejta rrace,

gjakun e mirenjohjes e kemi ne deje,

dhe bejme nje jete pothuajse te njejte,

jete ketrash ne nje pyll heshtjeje...

 

Te ishte per mua vertet do ta shtypja

nje shpirt mosmirenjohes do ta beja pete,

te merrja hak sic nuk di te marr

hero te me benin pastaj  ne gazete.

 

Ma bere uje gjakun o keter, o mik,

po hajde te shijojme nje pjate me pjeshke,

dhe ti per mua te vallzosh maje lisit,

dhe une per ty ta djeg shpirtin si eshke.

 

Omaha USA,  Tetor 2012

------------------------------------

 

 

-----------------------------

5. Ftese per ne pyll

-----------------------------

 

Per nder te puthjes sone te pare

ketrat do te japin shfaqje cirku,

jeni te ftuar te gjithe te vini

ket' mbremje te bute pa vape korriku.

 

Kur  ne te celebrojme puthjen e zjarrte

ketrat do te hidhen dege me dege,

ne dac shihni akrobate te rralle

ne dac puthjen qe cahet si shege...

 

Fontenelle Forest, USA  Tetor 2014

--------------------------------------------------

 

 

--------------------

6. Pylli nudo

--------------------

 

Vetem ne vjeshte e shoh pyllin nudo,

kur i flak te linjtat e  verdha

poshte kembeve,

gati te beje seks me rrezet e Diellit....

 

Aty ketu ca peme te thyera

si dashuri te keputura ne mes.

 

Se shpejti do te bjere bore,

e gjithe nudoja do te ngrohet

me nje fustan nuserie.

 

Vetem pemen time

pothuajse krejt te thare

do  ta ngrije

nje akull vetmie...

 

Omaha, USA  tetor  2014

------------------------------------

 

 

---------------------------

7.Masaker urbane

---------------------------

 

Fusha te ngrena  me dhembe betoni,

shtepi te ngritura si enderra psikopatesh,

dhe mishi i derrit shitet ne rruge,

dhe droga ka ngritur pallatin dhjetekatesh

 

Rruge te reja qe hane koka njerezish

koka njerezish qe vlejne me pak se bostanet,

deti eshte blu, rruget te  pergjakura

 a thua jeta lufton me talebanet...

 

Sharra e mafias ka prere pishat e malit

dhe mali  ka mbetur lakuriq si grua e gjore,

e perdhunuar nga epshet e kalit

e flakur buze detit  fatkeqja e perkore

 

Une s'kam fuqi ta ndal  sharren barbare

po veten po e mbjell  si nje  filiz pishe,

megjithse e dij  nje sharre bije kurve

do me versulet shpejt me egersi bishe...

 

Shengjin, Korrik 2012

---------------------------------

 

 

----------------------------------------

8.  Tek Varri i Skenderbeut

----------------------------------------

 

Te varri i Skenderbeut ne Lezhe

dikush ne mbremje beri ujet e holle,

Hena e plote gjykatese  ne qiell,

ia preu permjrerresit rreptesisht nje gjobe.

 

Asnje lajm s'u dha  per mekatin e permjerresit,

heshten te nesermen radiot dhe gazetat,

po Deti me dallge lajmin dha i pari

"Permjerresi u var me breket e veta."

 

Ne Klubin e Rrenave ne breg te Shengjinit,

Vetevarja aktrohej ne skena mitike,

ata qe lotonin permjerresin e gjore

testamentin e tij kerkonin ne shishe...

 

Po shkak' i vetvarjes na qenka banal,

e dashura ia dridhte permjerresit te gjore,

Hena e plote deshmonte ne qiell

Hena e plote q'e denoi me gjobe !

 

Shengjin, Qershor 2012

-----------------------------------

 

 

---------------------------------------------------

9. Nje qen dhe une ne breg te detit

---------------------------------------------------

 

Nje qen ecen vetmitar bregut te detit,

dhe une gjithashtu vetmitar eci drejt tij,

diku kryqezohemi dhe ndalim

ne shenje respekti per njeri tjetrin.

 

Ai ma shquan dhimbjen qe kam

dhe leh embelsisht dicka si Stinet e Vivaldit

nuk dij si t'ia shperblej

kete mirenjohje sublime.

 

I them: "Thank You,"

po ai nuk di gjuhe te huaj, di vetem Shqip

atehere ndahemi me nje pershendetje koke

dhe ai me mirekupton se une do te kthehem perseri.

ketu ne breg te Shengjinit,

nje cope vendlidje e imja

e denje  per prehjen e amshueme.

 

Shengjin, Qershor 1012

------------------------------------

 

 

--------------------

10.  Peizazh

--------------------

 

Kryqi ne maje te malit,

shkambi,

pishat,

rana,

deti.

 

 

Deti,

Rana,

Pishat,

Shkambi,

Kryqi ne Maje

Maje kryqit Gjergj Fishta,

POETI.

 

Shengjin, Qershor 2012 

------------------------------------

 

 

© Sami Milloshi

Blogu : Dars (Klos), Mat - Albania