L’Aurore (1902) / Isa Boletini, armik i diplomatit rus


Isa Boletini
Isa Boletini

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2019

 

“L’Aurore” ka botuar, të enjten e 11 shtatorit 1902, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me refuzimin e vendosjes së konsullit rus në Mitrovicë nga Isa Boletini, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Armiku i diplomatit

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Beograd, 10 shtator.

 

Popullsia e Mitrovicës, sidomos ajo serbe, është shqetësuar shumë që nga ardhja e liderit shqiptar Isa Boletini, i cili, me një bandë prej rreth 100 shqiptarësh, e ka vendosur veten si një gjykatës i plotfuqishëm.

 

Ai thirri parinë në një mbledhje dhe i bëri presion kajmekamit, i cili nuk guxon t’i rezistojë.

 

Propozoi që të parandalohet me çdo kusht, qoftë edhe me forcë, vendosja e konsullit rus, z. Chterbine.

 

Nën autoritetin e tij personal, ai arrestoi stafin e konsullatës dhe e dërgoi në Shkup.

 

Vetë konsulli ende nuk ka mbërritur nga Selaniku.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aurore-1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/isa-boletini-armiku-i-diplomatit-rus/

 

https://www.voal.ch/laurore-1902-isa-boletini-armik-diplomatit-rus/

 

https://politiko.al/laurore-1902-isa-boletini-hyn-ne-mitrovice-me-100-shqiptare-ndalon-ardhjen-e-konsullit-rus/

 

https://balkanweb.com/erdhi-me-nje-bande-prej-100-shqiptaresh-laurore-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/

 

https://dosja.al/laurore-1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/

 

http://www.panorama.com.al/isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus-laurore-erdhi-me-nje-bande-prej-rreth-100-shqiptaresh/

 

https://opinioni.al/1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1160968/laurore-1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/

 

https://maqedoniashqiptare.com/2019/09/laurore-1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/

 

https://www.kohajone.com/2019/09/26/1902-isa-boletini-armik-i-diplomatit-rus/