Le Matin (1933) / Vrasja e Hasan Prishtinës në Selanik për motive hakmarrjeje


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shkurt 2019

 

“Le Matin” ka botuar, të martën e 15 gushtit 1933, në faqen n°3, një shkrim që pasqyron vrasjen e Hasan Prishtinës në Selanik, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Vrasja në Selanik e një ish-ministri shqiptar

 

Londër, 14 gusht. Telef. Matin.

 

Raportohet nga Selaniku se Z. Prishtina, ish-kryeministër shqiptar, u vra sot në rrugët e këtij qyteti nga një individ i cili, i fshehur pas një dere, shtiu mbi të tetë herë me revolver, para se kalimtarët të ndërhynin.

 

I tërbuari, i arrestuar pak më vonë, tha se quhej Hussein Tselio (Hysen Çelo) dhe shtoi se ai kishte vepruar për t’u hakmarrë për dy prindërit e tij të dënuar me vdekje për një krim politik, kur Z. Prishtina ishte ende në pushtet.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-motive-hakmarrjeje/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-motive-hakmarrjeje/

 

https://balkanweb.com/le-matin-33-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-hakmarrjeje/

 

http://gazeta-shqip.com/lajme/2019/02/19/vrasja-e-ish-kryeministrit-shqiptar-per-motive-hakmarrjeje/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-hakmarrjeje/

 

https://opinion.al/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-hakmarrje/

 

https://www.syri.net/arte-media/232309/vrasja-ne-selanik-e-ish-ministrit-shqiptar/

 

https://www.zeriishqiptarit.com/sq/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-motive-hakmarrjeje/

 

http://www.kohajone.com/2019/02/19/le-matin-1933-vrasja-e-hasan-prishtines-ne-selanik-per-motive-hakmarrjeje/

 

http://www.njekomb.com/?p=181158