Nuit et Jour (1945) / Gjon Mili, fotografi që çuditi Hollywood-in


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2020

 

“Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me suksesin e Gjon Milit në Hollywood, fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Koto fotografi kanë çuditur Hollywood-in

 

Nancy Coleman dhe Helmut Dantine shkojnë përballë njëri-tjetrit për tu puthur në filmin “Edge of Darkness”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Nancy Coleman dhe Helmut Dantine shkojnë përballë njëri-tjetrit për tu puthur në filmin “Edge of Darkness”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Deanna Durbin e cila sapo është martuar për herë të dytë, gjithashtu ka ndryshuar partner në kinema, Edmond O’brien i jep asaj një puthje në “To night and for ever”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Deanna Durbin e cila sapo është martuar për herë të dytë, gjithashtu ka ndryshuar partner në kinema, Edmond O’brien i jep asaj një puthje në “To night and for ever”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Të çudisësh Hollywood-in nuk është një performancë disi banale. Në vendin e superlativës, nuk është e lehtë të emocionosh ose të befasosh dhe duhet një lloj dhuratë qiellore për ta bërë një amerikan të lëshojë një “oh!” që shpreh habi.

 

Duke përdorur një proces që na duket relativisht i thjeshtë, Gjon Mili arriti në këtë rezultat. Duke publikuar në një revistë amerikane fotot që ne riprodhojmë këtu, ai provokoi në qarqet kinematografike të Hollywood-it reagime shumë të gjalla kurioziteti. Si u realizuan këto foto ? Gjon Mili, i cili në të njëjtën kohë është inxhinier dhe fotograf, thjesht përdori “flashin – blicin”, që është një shpërthim drite i çastit, me një shpejtësi jashtëzakonisht të shpejtë. Një sistem i shpikjes së tij shkakton hapjen e qepenës së aparatit të tij sa herë që shfaqet një dritë, gjë që i lejon atij të ndajë në një sasi të madhe lëvizjesh një gjest që mezi zgjat një sekondë.

Nëntë lëvizje në ajër të “kërcimit të maces” të kryera për Gjon Milin nga balerina Alexis Smith, nëntë imazhe në një pllakë fotografike. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Nëntë lëvizje në ajër të “kërcimit të maces” të kryera për Gjon Milin nga balerina Alexis Smith, nëntë imazhe në një pllakë fotografike. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Gjon Mili duket se ka një predispozitë për puthjet. Kjo është dhënë nga Humphrey Bocaert për Julie Bishop-in në filmin e tyre të ri : “Action in the north Atlantic”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Gjon Mili duket se ka një predispozitë për puthjet. Kjo është dhënë nga Humphrey Bocaert për Julie Bishop-in në filmin e tyre të ri : “Action in the north Atlantic”. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Për ta bërë demonstrimin e procesit të tij më spektakolar, Gjon Mili u kërkoi yjeve më të mëdhenj të Hollywood-it që të pozonin për të dhe zbërthimi i çuditshëm i lëvizjeve që ata bënë para aparatit të tij na lejon të ndjekim në një mënyrë më të vëmendshme sesa në kinema larminë e shprehjeve që një fytyrë mund të marrë në një kohë e cila matet në të dhjetat e sekondës.

 

Ky proces mund të kryejë shërbime të mëdha për kërcimtarët që të studiojnë lëvizjet, dhe për krijuesit e filmave vizatimorë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

https://www.kultplus.com/lajme/gazeta-franceze-per-gjon-milin-ne-vitin-1945-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

https://www.balkanweb.com/kush-eshte-fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywood-in-foto-emri/

 

https://shqiptarja.com/lajm/kush-eshte-fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywoodin

 

http://www.gazetadita.al/duhet-nje-lloj-dhuntie-qiellore-per-ta-bere-nje-amerikan-te-leshoje-nje-oh-kush-eshte-fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywood-in-me-tekniken-e-shpikur-prej-tij-ne-45/

 

https://konica.al/2020/09/fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywood-in/

 

http://plavaeguciasot.com/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollivudin/

 

https://alb-spirit.com/2020/09/19/nuit-et-jour-1945gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollivudin/

 

https://bulevardionline.com/2020/09/19/gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

http://www.standard.al/2020/09/19/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditit-hollywood-in/

 

https://www.botasot.info/kultura/1379357/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

http://www.arsalbanica.mk/gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

https://gazetamapo.al/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

https://www.voal.ch/nuit-et-jour-1945-gjon-mili-fotografi-qe-cuditi-hollywood-in/

 

https://diasporashqiptare.al/2020/09/19/gazeta-nuit-et-jour1945-gjon-mili-fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywood-in/

 

http://prizrenpress.com/fotografi-shqiptar-qe-cuditi-hollywood-in/