Libri francez i 1553 : Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Dhjetor 2017

 

faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

 

Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell në vijim këto informacione për lexuesin shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përshleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skenderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve. Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesëve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur. Kështu e mori në drejtim vendin e tij…Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme/

 

http://www.gazetatema.net/2017/12/26/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://opinion.al/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.pasqyre.al/te-gjitha/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://pellgje.com/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/810558/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.kohajone.com/2017/12/26/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.syri.net/arte-media/121093/deshmi-e-vitit-1553-skenderbeu-nder-me-te-famshmit-qe-nga-lindja-e-krishtit/

 

http://www.americaneye.al/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshem-nga-krishti-te-mbreti-henri-ii/

 

http://www.gazetadita.al/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshem-nga-krishti-te-mbreti-henri-ii/

 

http://www.tiranaobserver.al/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshem-nga-krishti-te-mbreti-henri-ii/

 

https://vloranews.net/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-frances/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2017/12/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.balkanweb.com/site/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://tetovapress.com/deshmi-e-vitit-1553-skenderbeu-nder-me-te-famshmit-qe-nga-lindja-e-krishtit/

 

http://sot7.al/?p=22606

 

http://www.tetova1.mk/2017/12/26/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-frances/

 

http://www.standard.al/2017/12/26/flet-studiuesi-per-skenderbeun/

 

http://konica.al/2017/12/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-frances/

 

https://shqiperiaebashkuar.al/2017/12/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.tetova.al/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.kultplus.com/trashegimia/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-frances/

 

http://unejamshqiptar.net/blog/2017/12/26/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.njekomb.com/?p=63154

 

http://www.mekulipress.info/2017/12/27/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

http://www.bota.al/2017/12/skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/

 

https://www.voal.ch/libri-francez-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-frances/