The Christian Science Monitor (1938) / Kur presidenti amerikan uronte mbretin e shqiptarëve me rastin e festës së Pavarësisë


Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945), presidenti i 32-të i SHBA-ve
Franklin Delano Roosevelt (1882 – 1945), presidenti i 32-të i SHBA-ve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Qershor 2023

 

“The Christian Science Monitor” ka botuar, të hënën e 28 nëntorit 1938, në faqen n°5, telegramin e urimit të Franklin Delano Roosevelt (president i SHBA-ve) dërguar asokohe Mbretit Zog me rastin e festës së Pavarësisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Roosevelt uron ‘Ditën’ e Shqipërisë

 

Burimi : The Christian Science Monitor, e hënë, 28 nëntor 1938, faqe n°5
Burimi : The Christian Science Monitor, e hënë, 28 nëntor 1938, faqe n°5

Uashington, 28 nëntor (AP) — Presidenti Roosevelt i dërgoi sot, nëpërmjet telegrafit, urimet e tij Zogut I, Mbretit të shqiptarëve, në përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.

 

“Në këtë ditë kur festohet Pavarësia e Shqipërisë, jam i lumtur të shpreh urimet e mia dhe urimet më të mira të popullit amerikan”, tha Presidenti.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://americaneye.al/kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog-me-rastin-e-festes-pavaresise-se-shqiperise-me-1938/

 

https://opinion.al/1938-kur-presidenti-i-shba-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://alb-spirit.com/2023/06/11/presidenti-amerikan-uron-mbretin-e-shqiptareve-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://bulevardionline.com/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/2005904/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://ampress.ca/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/

 

https://www.voal.ch/the-christian-science-monitor-1938-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-e-shqiptareve-me-rastin-e-festes-se-pavaresise/multimedia/dossier/

 

https://diasporashqiptare.al/2023/06/11/christian-science-monitor-presidenti-i-shba-uron-mbretin-shqiptar-per-pavaresine/