Telegrami ekskluziv (1928) / Kur presidenti amerikan uronte mbretin Zog


Calvin Coolidge – President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës
Calvin Coolidge – President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Prill 2019

 

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit amerikan Calvin Coolidge dërguar mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

 

Një telegram nga Z. Coolidge për mbretin Zog

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 14 shtator. Mbreti Zog sapo ka marrë shkresën e mëposhtme nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara :

 

“Unë jam i kënaqur t’i përcjellë Madhërisë Tuaj dhe popullit shqiptar urimet e mia me rastin e ngjitjes tuaj në fron. Populli amerikan bashkohet me mua në formimin e dëshirave më të sinqerta për shëndetin dhe lumturinë e Madhërisë Tuaj dhe për prosperitetin e Shqipërisë.”

 

(Nënshkruar): CALVIN COOLIDGE

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/telegrami-kur-presidenti-i-shba-ve-uronte-mbretin-zog/

 

https://opinion.al/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

 

https://www.voal.ch/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

 

http://www.njekomb.com/?p=196528

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1066151/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

 

https://gazetamapo.al/telegrami-i-1928-es-kur-presidenti-i-shba-uronte-mbretin-zog/

 

https://revista.gazetamapo.al/telegrami-i-1928-es-kur-presidenti-i-shba-uronte-mbretin-zog/

 

https://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=353039

 

https://27.al/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

 

https://www.kohajone.com/2019/05/29/telegrami-ekskluziv-1928-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog/

 

https://360grade.al/256760/telegram-kur-presidenti-amerikan-uronte-mbretin-zog1928/