Combat (1973) / Polemika me flokët e futbollistëve të kombëtares finlandeze në doganën shqiptare : “Të rinjtë tuaj janë të pahijshëm”.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2022

 

“Combat” ka botuar, të mërkurën e 10 tetorit 1973, në faqen n°15, një shkrim në lidhje polemikën e krijuar asokohe në doganën shqiptare ndaj futbollistëve të kombëtares finlandeze, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Futboll

 

Doganierët shqiptarë kanë protestuar në Federatën Finlandeze të Futbollit për gjatësinë e flokëve të anëtarëve (lojtarëve) të skuadrës finlandeze që do të përballen me shqiptarët sot në Tiranë në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës FIFA.

 

Megjithatë mësuam nga një burim i informuar në Helsinki, se finlandezët u lejuan të shkelnin në tokën shqiptare kur mbërritën të hënën në Tiranë.

 

Sqarojnë se në një shkresë drejtuar zotit Osno Karttunen, Presidentit të Federatës Finlandeze të Futbollit, kreu i doganave shqiptare nënvizonte : “Të rinjtë tuaj janë të pahijshëm”.

 

Në ndeshjen e parë të luajtur në Helsinki vitin e kaluar, Finlanda mundi Shqipërinë 1-0.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/combat-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/polemika-me-floket-e-futbollisteve-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-ne-1973/

 

https://www.kultplus.com/lajme/combat-ne-vitin-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/

 

https://27.al/polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/

 

https://opinion.al/te-pahijshem-polemika-per-floket-e-futbollisteve-finlandeze-ne-doganen-shqiptare/

 

https://alb-spirit.com/2022/02/16/combat-1973polemika-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/

 

https://ampress.ca/combat-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem

 

https://njekomb.org/combat-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/

 

https://drini.us/combat-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1762125/combat-1973-polemika-me-floket-e-futbollisteve-te-kombetares-finlandeze-ne-doganen-shqiptare-te-rinjte-tuaj-jane-te-pahijshem/