Variety (1993) / Intervista ekskluzive me Bekim Fehmiun, yllin më të madh të filmit në JugosllaviNga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shtator 2021

 

“Variety” ka botuar, me 14 prill 1993, në faqen n°75, intervistën e Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar Bekim Fehmiun, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : Variety, 14 prill 1993, f.75
Burimi : Variety, 14 prill 1993, f.75

Humbur dhe gjetur

Emri: Bekim Fehmiu

Përshkrimi: Ylli më i madh i filmit në Jugosllavi

Parë për herë të fundit: Ballafaqimi me luftën

 

 

I vetmi superstar i vërtetë i prodhuar ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit Bekim Fehmiu është i njohur më së shumti për karrierën e tij unike në Hollywood si playboy amerikano-jugor në “Aventurierët” e Paramount-it në 1970.

 

Ai dukej gati për një “crossover” të Hollivudit, pasi ishte bërë një yll ndërkombëtar në “Unë madje takova disa ciganë të lumtur”. Kjo pjesë i erdhi atij në momentin e fundit kur një aktor rus cigan i vërtetë u hoq (largua) disa ditë para xhirimeve.

 

Ndërsa dy dekada më parë Fehmiu vizitoi botën si një superstar i ardhshëm, ai tani përpiqet të mbijetojë në një Beograd të shkatërruar nga lufta, një shqiptar i izoluar dhe i rrethuar nga lufta.

 

Kur “Ciganët” morën një Çmim të Madh në Kanë, dhe morën një audiencë amerikane në galeritë e artit në 1968, Fehmiu papritmas kërkohej. Gruaja e Dino De Laurentis, Silvana Mangano donte që ai të luante me të në “Edipi Mbret”, por një angazhim i mëparshëm e prishi atë projekt. Ndërkohë, gruaja dhe djali i Lewis Gilbert panë “Ciganët”, dhe regjisori i dha atij rolin e vrasësit të zonjave Dax Xenos në “Aventurierët”.

 

Fatkeqësisht, kur gjithçka u tha dhe u bë, Fehmiu kaloi nga “Cigani i lumtur” në një kampist fatkeq. Filmi prej 15 milion dollarësh – një nga më të shtrenjtë të realizuar ndonjëherë në atë kohë – dështoi, dhe Fehmiu mori përsipër një pjesë të madhe të fajit. Ai i shuajti shpresat e tij në Hollivud.

 

“Gabimi i madh i Gilbert ishte të qenit shumë besnik ndaj romanit Harold Robbins”, thotë Fehmiu, duke u kthyer prapa. “Ai e bëri atë sikur të ishte duke përshtatur ‘Lufta dhe Paqja’”.

 

57 vjeçar, Fehmiu tani jeton në kryeqytetin serb të Beogradit. Edhe pse ai luajti regullisht role dytësore në bashkëprodhime të huaja dhe ishte ylli më i madh i Jugosllavisë në vitet 1960 dhe 1970, një aksident i rëndë automobilistik e pengoi atë të interpretonte nga viti 1978 deri në 1981. Edhe pse herë pas here ka xhiruar filma ose seriale televizive jashtë vendit, mendja e tij tani është fiksuar në luftën që ka copëtuar vendin e tij.

 

“Nuk jam i interesuar të aktroj për momentin”, tha Fehmiu për Variety. “Jam shumë i shqetësuar për të gjithë situatën këtu”. Ai aktualisht mbështet shkollimin e katër të afërmve të tij pasi lufta shkaktoi mbylljen e disa shkollave. “Duhet të bësh pjesën tënde në çdo mënyrë që mundesh”.

 

Fehmiu pranon se jeta nuk është e lehtë për të si shqiptar në Serbi. Ai jeton me gruan e tij dhe dy djem, njëri prej të cilëve, Uliksi, është një aktor i ri në rritje. Por pavarësisht luftës dhe persekutimit të grupeve etnike, Fehmiu thotë se nuk do të largohet nga Beogradi. “Arratisja është gabimi më i madh. Ka serbë shumë progresistë, por shumica e intelektualëve janë larguar nga vendi. Unë do të qëndroj dhe do të vdes këtu nëse është e nevojshme”. – Deborah Young

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://americaneye.al/variety-1993-intervista-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://www.koha.mk/ballafaqimi-me-luften-pare-per-here-te-fundit-variety-1993-interviste-ekskluzive-me-bekim-fehmiun/

 

https://www.kultplus.com/filmi/variety-ne-vitin-1993-intervista-ekskluzive-me-fehmiun-yllin-me-te-madh-ne-jugosllavi/ 

 

https://www.balkanweb.com/nuk-jam-i-interesuar-te-aktroj-per-momentin-publikohet-intervista-e-bekim-fehmiut-per-gazeten-franceze-me-1993/

 

https://opinion.al/variety-1993-intervista-me-bekim-femiun-yllin-e-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://konica.al/2021/09/ylli-shqiptar-i-jugosllavise-shqetesohem-per-kosoven/

 

https://dosja.al/variety-1993-intervista-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://www.syri.net/arte-media/451340/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://alb-spirit.com/2021/09/23/variety-1993-intervista-ekskluzive-bekim-fehmiun-yllin-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://www.voal.ch/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/multimedia/dossier/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1672389/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/

 

https://alsat.mk/variety-ne-vitin-1993-intervista-ekskluzive-me-fehmiun-yllin-me-te-madh-ne-jugosllavi/

 

Koha, e enjte, 23 shtator 2021, f.16
Koha, e enjte, 23 shtator 2021, f.16