La France (1913) / Deklaratat e Ismail Qemalit nga Vjena për Dukën e Montpensierit dhe Kosovën


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Nëntor 2019

 

“La France” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratat e Ismail Qemalit nga Vjena për Dukën e Montpensierit dhe Kosovën, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Çështja shqiptare

Një kërkesë nga Ismail Qemali

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 11 Prill. – Ismail Qemali mbajti deklaratat në vijim :

 

Duka i Montpensierit erdhi në Vlorë pjesërisht për kënaqësinë e tij; ai dha 1000 franga për të varfërit e qytetit.

 

Duka më tha që donte të aplikonte për fronin e Shqipërisë; Unë refuzova t’i premtoj mbështetjen time.

 

Lajmi i publikuar nga një gazetë pariziane, sipas të cilit Duka i Montpensierit është shpallur Dukë i Shqipërisë, është i pabazuar.

 

Ismail Qemali shtoi se ai ishte larguar nga Vlora për të protestuar personalisht ndaj kancelarive evropiane kundër mospranimit të Kosovës në Shqipëri.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-france-1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

https://balkanweb.com/cfare-shkruante-la-france-ne-1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

https://www.panorama.com.al/deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-e-kosoven-cfare-shkruante-gazeta-franceze-ne-1913/

 

https://www.botasot.info/speciale-lajme/1185005/la-france-1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

https://opinion.al/1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

https://www.voal.ch/la-france-1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

https://shqiptarja.com/lajm/deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven

 

https://boldnews.al/2019/11/10/deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-kosoven-cfare-shkruante-gazeta-franceze-ne-1913/

 

https://pamfleti.net/cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1913-mbi-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-kosoven/

 

http://www.tiranapost.al/la-france-1913-deklarata-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven/

 

http://www.thealbanian.co.uk/la-france-1913-deklaratat-e-ismail-qemalit-nga-vjena-per-duken-e-montpensierit-dhe-kosoven.html