L’Unità (1987) / Pesëdhjetë e një vjeç, tridhjetë në skenë dhe në seriale, Bekim Fehmiu “kthehet” në kinema dhe televizion pas një mungese të gjatë me këtë film


Bekim Fehmiu
Bekim Fehmiu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Gusht 2020

 

“L’Unità” ka botuar, të premten e 13 nëntorit 1987, në faqen n°20, një shkrim të gazetares Silvia Garambois në lidhje me filmin e ri  “Un Bambino di nome Gesù” të Bekim Fehmiut dhe mendimin e tij për të, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Fehmiu, Ungjilli sipas Jozefit

 

Burimi : L’Unità, e premte, 13 nëntor 1987, fq.20
Burimi : L’Unità, e premte, 13 nëntor 1987, fq.20

Ai është Uliksi. Ajo është një fotomodele e njohur. Së bashku, në shkretëtirën e Tunizisë, ata luajtën historinë e 1987 viteve më parë : arratisja nga Herodi e Jozefit dhe Marias. Një fëmijë me emrin Jezus është filmi televiziv që Franco Rossi (regjizori i Odisesë) sapo ka përfunduar xhirimet për Canale 5 me Bekim Fehmiun, Maria del Carmen San Martin dhe Matteo Bellinën e vogël. Protagonisti na flet për të.

 

Romë. Historia e një fëmije që njeh frikën, i cili ndihet ndryshe. Një fëmijë i çuditshëm gjithmonë në arrati. I ndjekur dhe i persekutuar. Por sikur të mos ishte për fatin e tij, historia e Jezusit të vogël, marrëdhëniet e tij me nënën, vetmia, shkelja, nuk i përkasin së kaluarës. Përkundrazi, duket një histori moderne. Rruga në të cilën Jozefi dhe Maria udhëtojnë me fëmijën e tyre është plot me pengesa për arsye politike, në një situatë të turbullt botërore si sot. Bekim Fehmiu është Jozefi : Unë nuk do të jem njeriu i mirë që ecën mbas gomaricës, ashtu si në ikonografinë klasike ku Francesco Scardamaglia-s, i cili shkruajti për këtë subjekt, ka treguar përkundrazi për një njeri të aftë për të mbrojtur të birin, dhe gjithashtu e pashë atë si një njeri të fortë për kapacitetin që qenia njerëzore ndonjëherë duhet të fitojë një forcë të jashtëzakonshme përballë vështirësive.

 

Pesëdhjetë e një vjeç, tridhjetë në skenë dhe në seriale, Bekim Fehmiu “kthehet” në kinema dhe televizion pas një mungese të gjatë : Situata e kinemasë në Evropë ka qenë e errët për shumë vite. Kjo është arsyeja pse unë zgjodha të aktroja vetëm në teatër. Kur Franco Rossi, me të cilin kisha punuar tashmë në Odisenë, më ofroi këtë rol, vendosa të rifilloj. Unë isha duke luajtur “Lenini dhe Stalini në Zonjën Kollonlaj” të vënë në skenë në Beograd para se të bëhesha Shën Jozefi dhe nëse nuk më ofrojnë më filma të tjerë të mirë si ky, do të kthehem sërish në teatër.

 

Në këtë periudhë, ka shumë filma me frymëzim fetar, nga “Misioni da Thèrese”, nga “Inchiesta a L’ultima tentazione di Gesù Cristo”, projekti i Martin Scorsese. A i lexuat përsëri shkrimet e shenjta përpara se të ballafaqoheshit me personazhin e Jozefit ? Ky nuk është një film fetar. Është më tepër një film, i cili, në mënyrë indirekte, i përket edhe të tashmes. Sa për mua, dua të shtoj se jam mysliman. Por figura e Shën Jozefit është gjithashtu në Kuran.

 

Filmi tregon historinë e jetës së Jezusit nga lindja deri në moshën shtatë vjeçare, arratia në Egjipt, një periudhë e përshkruar mbi të gjitha në Ungjijtë apokrifë, e sjellur për herë të parë në kinema. Një periudhë që po përballet edhe në një mënyrë të re dhe të rrezikshme, shton Fehmiu – Jo në kuptimin që do të 'shokojë’ publikun, por mbase do t’a befasojë atë. Për shembull, Jozefi im, i cili di të jetë aq i fortë përballë fatkeqësive, gjithashtu ka momente dobësie. Si çdo njeri. Dhe të gjithë personazhet në film kanë të njëjtën sjellje normale, nga Maria deri tek Jezusi, psikologjia e së cilës është ajo e një fëmije të zakonshëm, të etur për përkëdheljet e nënës.

 

Përndjekësi (persekutuesi) i Jozefit dhe i familjes së tij është Sefiri, i dërguari i Herod Antipas-it, një njeri që përfundimisht do të jetë i fiksuar nga dhuna e persekutimit dhe nga ai fëmijë të cilin e ka ndjekur kaq gjatë. Dhe kur më në fund arrin të burgosë Jezusin dhe Marinë, Sefiri, tani i pushtuar nga çmenduria, do të vendosë t’i lërë ata të shpëtojnë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-unita-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/bekim-fehmiu-ungjilli-sipas-jozefit/

 

https://www.kultplus.com/filmi/lunita-me-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-pas-nje-mungese-te-gjate/

 

https://fjala.al/2020/08/18/unita-1987-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-tv-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://opinion.al/lunita-1987-bekim-fehmiu-kthehet-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://www.balkanweb.com/lunita-1987-51-vjec-30-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fhmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://tirananews.al/rikthimi-i-bekim-fehmiut-ne-ekran-ne-1987-ja-cfare-shkruanin-mediat-italiane/

 

http://www.gazetatema.net/2020/08/18/lunita-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-uliksi-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-ne-kete-film/

 

https://dosja.al/lunita-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-ne-kete-film/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/18/lunita-198751-vjec-30-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-kete-film/

 

https://tradita.org/2020/08/18/rikthimi-i-bekim-fehmiut-ne-ekran-ne-1987-ja-cfare-shkruanin-mediat-italiane/

 

https://ina-online.net/lunita-1987-51-vjec-30-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fhmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://bujanoci.net/lunita-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-uliksi-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-ne-ket/

 

https://konica.al/2020/08/pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-pas-nje-mungese-te-gjate/

 

http://www.arsalbanica.mk/pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://zhurnal.mk/lunita-1987-51-vjec-30-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fhmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-me-kete-film/

 

https://www.voal.ch/lunita-1987-pesedhjete-e-nje-vjec-tridhjete-ne-skene-dhe-ne-seriale-bekim-fehmiu-kthehet-ne-kinema-dhe-televizion-pas-nje-mungese-te-gjate-kete-film/

 

Burimi : Gazeta Fjala, e martë, 18 gusht 2020, f.14
Burimi : Gazeta Fjala, e martë, 18 gusht 2020, f.14