Le Petit Caporal (1914) / Ismail Qemali, Princ Vidit : “Ja i vetmi gabim që keni bërë.”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Nëntor 2019

 

“Le Petit Caporal” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në ballinë, një shkrim në lidhje me telegramin e Ismail Qemalit dërguar asokohe Princ Vidit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Telegrami i Ismail Qemalit për Princ Vidin

 

Romë, 26 maj.

 

Ismail Qemal Beu i dërgoi Princ Vidit një telegram për t’i ripërtërirë sigurinë e besnikërisë së tij.

 

Ky telegram përfundon si më poshtë :

 

“Ju keni bërë vetëm një gabim, besimin ndaj ujkut për të ruajtur kopenë.”

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-caporal-1914-ismail-qemali-princ-vidit-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-princ-vidit-ju-keni-bere-vetem-kete-gabim/

 

https://opinion.al/1914-telegrami-i-ismail-qemalit-per-princ-vidin-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/

 

https://balkanweb.com/dokumenti-zbulohet-telegrami-qe-ismail-qemali-i-dergoi-princ-vidit-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/

 

https://medial.mk/dokumenti-zbulohet-telegrami-qe-ismail-qemali-i-dergoi-princ-vidit-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1185696/le-petit-caporal-1914-ismail-qemali-princ-vidit-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/

 

https://vloranews.al/kulture/dokumenti-zbulohet-telegrami-qe-ismail-qemali-i-dergoi-princ-vidit-ja-i-vetmi-gabim-qe-keni-bere/