Excelsior (1932) / Festimi i përvjetorit të katërt të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë (Foto)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga  Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shtator 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 dhjetorit 1932, në faqen n°8, fotografinë e ceremonisë së përvjetorit të katërt të kurorëzimit mbret të Ahmet Zogut, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Përvjetori i monarkisë shqiptare

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Gjatë festës mbretërore që u zhvillua në Tiranë

 

Me rastin e përvjetorit të katërt të themelimit të mbretërisë së tij, Ahmet Zogu I, Mbret i Shqipërisë, mori pjesë në ceremoninë e dhënë për nder të tij.

 

Këtu ai gjendet, në ballkonin e rezidencës së tij në Tiranë, duke kryesuar një paradë të trupave shqiptare që ishin organizuar me këtë rast.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1932-festimi-i-pervjetorit-te-katert-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-i-shqiperise-foto/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/si-u-festua-pervjetori-i-katert-i-monarkise-shqiptare/

 

https://www.kohajone.com/2019/09/09/festimi-i-pervjetorit-te-katert-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-i-shqiperise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1151679/excelsior-1932-festimi-i-pervjetorit-te-katert-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-i-shqiperise/

 

https://www.voal.ch/excelsior-1932-festimi-pervjetorit-te-katert-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-shqiperise-foto/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2019/09/excelsior-1932-festimi-i-pervjetorit-te-katert-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-i-shqiperise-foto/