Korrespondenti i “Daily Herald” në Jeruzalem (1939) : Flitet se mbreti Zog do të ngjitet në fronin e Sirisë !


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Gusht 2020

 

“L’Œuvre” ka botuar, të dielën e 14 majit 1939, në faqen n°3, një shkrim sensacional në lidhje me ngjitjen e mbretit Zog në fronin e Sirisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Një kurorë e humbur

Mbreti Zog, sovran i Sirisë ?

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Gazeta britanike Daily Herald boton një artikull kurioz të korrespondentit të saj në Jeruzalem.

 

Mbreti Zog, tha ai, do të ngjitet në fronin e Sirisë.

 

Sidoqoftë, shton kolegu ynë, konkurenca është e madhe, dy ose tre princa, dhe në veçanti Abdul Medjid (Abdyl Mexhiti), nipi i ish-mbretit Hussein (Hysen) të Hedjaz-it dhe emiri Zeid, djali i Hussein-it (Hysenit) janë në radhë.

 

Thuhet se Abdul Medjid përkrahet nga qeveritë franceze dhe turke.

           

Gjithsesi, ne i botojmë këto informacione të bujshme me të gjitha rezervat.

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-mbreti-zogu-perflitej-se-do-te-ngjitej-ne-fronin-e-sirise/

 

https://www.balkanweb.com/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-me-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-frontin-e-sirise/

 

https://shqiptarja.com/lajm/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise

 

https://opinion.al/1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1350763/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise-nbsp/

 

https://ina-online.net/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-me-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-frontin-e-sirise/

 

https://tirananews.al/mediat-ne-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/08/korrespondenti-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/

 

http://www.standard.al/2020/08/08/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-me-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-frontin-e-sirise/

 

https://njekomb.org/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/

 

https://www.voal.ch/korrespondenti-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/

 

http://www.arsalbanica.mk/korrespondenti-i-daily-herald-ne-jeruzalem-1939-flitet-se-mbreti-zog-do-te-ngjitet-ne-fronin-e-sirise/