Chicago Tribune (1920) / Presidenti Wilson thekson se Shtetet e Bashkuara duhet të konsultohen për zgjidhjen e kufijve shqiptarë


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Prill 2019

 

“Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 22 shkurtit 1920, në ballinë, shkrimin e medias amerikane “Chicago Tribune” në lidhje me reagimin e presidentit amerikan, Woodrow Wilson, për çështjen e kufijve shqiptarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Presidenti Wilson refuzon ende Paktin e Londrës

 

Uashington, 21 shkurt.

 

Shkresa e re e Presidentit lidhur me çështjen e Adriatikut kërkon zgjidhjen e problemit në bazë të marrëveshjes së dhjetorit të kaluar. Ajo e hedh poshtë kategorikisht Paktin e Londrës, por e lë derën të hapur për një kompromis.

 

Presidenti vuri në dukje se nuk ishte konsultuar për marrëveshjen e arritur në janar, të cilën ai nuk do ta kishte pranuar nëse do t’i kishin kërkuar mendimin i tij.

 

Presidenti proteston në veçanti kundër dhënies së territorit të Volosës në favor të Italisë. Ai mendon se të gjitha pyetjet në lidhje me fatin e ardhshëm të Dalmacisë duhet të zgjidhen nëpërmjet rrugës diplomatike; ai thekson më tej se Shtetet e Bashkuara duhet të konsultohen për zgjidhjen e kufijve shqiptarë. (Chicago Tribune.)

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/chicago-tribune-1920-presidenti-wilson-thekson-se-shtetet-e-bashkuara-duhet-te-konsultohen-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/traktati-i-londres-presidenti-wilson-shba-duhet-te-konsultohet-per-kufijte-shqiptare/

 

https://www.kultplus.com/libri/chicago-tribune-1920-presidenti-wilson-thekson-se-shtetet-e-bashkuara-duhet-te-konsultohen-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/

 

http://illyriapress.com/presidenti-wilson-ngul-kembe-asnje-vendim-per-kufijte-e-shqiperise-pa-konsultim-me-ameriken/

 

https://opinion.al/1920-presidenti-wilson-shba-konsultim-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1075110/chicago-tribune-1920-presidenti-wilson-thekson-se-shtetet-e-bashkuara-duhet-te-konsultohen-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/

 

https://www.voal.ch/chicago-tribune-1920-presidenti-wilson-thekson-se-shtetet-e-bashkuara-duhet-te-konsultohen-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/

 

http://www.standard.al/2019/04/27/presidenti-wilson-shba-konsultim-per-zgjidhjen-e-kufijve-shqiptare/

 

https://www.syri.net/arte-media/248902/si-kembenguli-presidenti-wilson-asnje-vendim-per-kufijte-shqiptare-pa-konsultim-me-shba/