Le Petit Caporal (1909) / Thuhet se Ismail Qemali ka kaluar nga Greqia për në Shqipëri pesëdhjetë mijë pushkë dhe pesë milion fishekë me qëllim...


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shkurt 2020

 

“Le Petit Caporal” ka botuar, të shtunën e 15 majit 1909, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me përpjekjet e organizimit të një kryengritje në Shqipëri nga Ismail Qemali, asokohe në Athinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqiptarët

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vlerësohet këtu se komiteti shqiptar i drejtuar në Athinë nga Ismail Qemal Beu, arriti të fuste në Shqipëri 50.000 pushkë dhe 5 milion fishekë. Pas këtyre lajmeve, Komiteti Bashkim dhe Progres vendosi të hynte në bisedime me shqiptarët, në mënyrë që të shmangte një gjakderdhje e cila mund të ketë pasoja të frikshme për qetësinë e të gjitha vilajeteve evropiane, aktualisht të drejtuara nga krijesat e ish-sulltanit.

 

Roli i një tradhëtari

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Thuhet se deputeti Ismail Qemali, i cili gjendet i strehuar në Athinë, rrezikohet seriozisht nga disa dokumente të zbuluara në Yildiz-Kiosk. Aktualisht, ai është duke u përpjekur të provokojë një kryengritje në Shqipëri. Sipas disa informacioneve të sigurta, qeveria greke ka vendosur të urdhërojë dëbimin e Qemalit nga e gjithë Greqia.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-caporal-1909-thuhet-se-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-per-ne-shqiperi-pesedhjete-mije-pushke-dhe-pese-milion-fisheke-me-qellim/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/pse-ismail-qemali-kaloi-nga-greqia-ne-shqiperi-50-000-pushke-dhe-5-milion-fisheke/

 

https://a-news24.com/2020/02/le-petit-caporal-1909-thuhet-se-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-per-ne-shqiperi-pesedhjete-mije-pushke-dhe-pese-milion-fisheke-me-qellim/

 

https://shqiptarja.com/lajm/futi-ne-shqiperi-50-mije-arme-dhe-5-mln-fisheke-ja-cfare-shkruante-shtypi-per-ismail-qemalin-ne-1909

 

https://www.balkanweb.com/le-petit-caporal-1909-thuhet-se-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-per-ne-shqiperi-pesedhjete-mije-pushke-dhe-pese-milion-fisheke-me-qellim/

 

https://opinion.al/ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-ne-shqiperi-50-mije-pushke-me-qellim/

 

https://tirananews.al/media-franceze-ne-1909-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-ne-shqiperi-50-mije-pushke-dhe-5-milione-fisheke/

 

https://kohajone.com/ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-ne-shqiperi-50-mije-pushke-me-qellim/

 

https://www.voal.ch/le-petit-caporal-1909-thuhet-se-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-per-ne-shqiperi-pesedhjete-mije-pushke-dhe-pese-milion-fisheke-qellim/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1240347/le-petit-caporal-1909-thuhet-se-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-per-ne-shqiperi-pesedhjete-mije-pushke-dhe-pese-milion-fisheke-me-qellim/

 

https://vloranews.al/kulture/media-franceze-ne-1909-ismail-qemali-ka-kaluar-nga-greqia-ne-shqiperi-50-mije-pushke-dhe-5-milione-fisheke/