L’Oeil de Paris (1931) / Aleksandër Moisiu në telashe për shkak të realizimit të një romani sa më realist.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shtator 2018

 

Gazeta franceze, “L’Oeil de Paris”, ka botuar, më 19 shator 1931, në faqen n°15, një ndodhi të veçantë në lidhje me aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiun, të cilën Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë në vijim për publikun shqiptar :

 

Aktori i mirënjohur gjerman, Aleksandër Moisiu, përtej profesionit të tij, ka një pasion : ai shkruan romane. Dhe, pa dyshim, si dishepull i Z. André Thérive dhe Z. Lemonnier, ai ndjek parimet e shkollës “populiste”.

 

Meqë dëshironte të priste, për njërën nga veprat e tij, një “copë jete” mjaft autentike, ai kërkoi dhe mori nga mjeku autorizimin për të marrë pjesë në një lindje, në Maternitetin e spitalit të Shën – Gjonit, në Salzburg.

 

Thuhet se prindërit e pacientes sapo kanë paraqitur një ankesë kundër aktorit – romancier, për uzurpim të funksioneve.

 

Në fakt, Moisiu u paraqit si doktor nën emrin e Dr. Aleksandrit.

 

Romani realist ndonjëherë ju vë përpara realiteteve mizore.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-oeil-de-paris-1931-aleksander-moisiu-ne-telashe-per-shkak-te-realizimit-te-nje-romani-sa-me-realist/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/loeil-de-paris-1931-aleksander-moisiu-ne-telashe/

 

https://www.kultplus.com/filmi/kur-aleksander-moisiu-hyri-ne-telashe-per-shkak-te-realizimit-te-nje-romani-realist/

 

https://www.voal.ch/loeil-de-paris-1931-aleksander-moisiu-ne-telashe-per-shkak-te-realizimit-te-nje-romani-sa-realist-nga-aurenc-bebja-france-24-shtator-2018/

 

https://www.syri.net/arte-media/196634/kerkoi-leje-te-hynte-ne-salle-lindjeje-aleksander-moisiu-ne-telashe-si-romancier/

 

http://dardaniasacra.njekomb.com/?p=40846