La Croix (1930) / “Lahuta e Malcis” e At. Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Korrik 2018

 

Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Malësisë”, të poetit dhe atdhetarit të njohur shqiptar, At. Gjergj Fishtës, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Epopeja shqiptare shkruar nga një françeskan.

 

Poeti kombëtar i Shqipërisë është një françeskan. At. Gjergj Fishta, ka shkruar, në fakt, një poemë, “Lahuta e Malcis”, e cila rrëfen epopenë e Shqipërisë. Libri i parë u botua në vitin 1905 dhe i dyti në vitin pasues.

 

Entuziazmi qe i madh. At. Fishta ka vazhduar veprën e tij dhe këngët e reja. Thuhet se ato do të botohen së shpejti.

 

Ky fetar është gjithashtu i njohur për poezitë e tjera të tij, të cilat admirohen për bukurinë e formës, që i bashkohet thellësisë së mendimit.

 

At. Fishta, i cili konsiderohet si një nga arkitektët më aktivë të pavarësisë dhe bashkimit të Shqipërisë, ka qenë përfaqësuesi i saj në Paris.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://darsiani.com/la-gazette/la-croix-1930-lahuta-e-malcis-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/lahuta-e-malcis-epopeja-shqiptare-shkruar-nga-nje-franceskan/

 

https://americaneye.al/la-croix-1930-lahuta-e-malcis-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

https://voal.ch/la-croix-1930-lahuta-e-malcis-e-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://opinion.al/la-croix-e-vitit-1930-lahuta-e-malcis-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

https://syri.net/arte-media/182044/la-croix-ne-1930-epopeja-shqiptare-shkruar-nga-nje-franceskan/

 

https://balkanweb.com/la-croix-lahuta-e-malesise-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://botasot.info/opinione/927435/la-croix-1930-lahuta-e-malcis-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://kohajone.com/2018/07/28/lahuta-e-malcis-e-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://njekomb.com/?p=126035

 

https://www.shkodraweb.com/la-croix-lahuta-e-malesise-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/07/la-croix-1930-lahuta-e-malcis-e-at-gjergj-fishtes-poema-qe-rrefen-epopene-shqiptare/

 

http://ulqini-online.com/sajti/?p=19929