Arab Times (1990) / Thirrja e Leka Zogut I për lirinë e Kosovës


Leka Zogu I – Mbret i shqiptarëve
Leka Zogu I – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Nëntor 2021

 

“Arab Times” ka botuar, të martën e 30 janarit 1990, në faqen n°6, thirrjen e Mbretit Leka Zogu I për lirinë e Kosovës, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Thirrje për lirinë e Kosovës

 

Burimi : Arab Times, e martë, 30 janar 1990, f.6
Burimi : Arab Times, e martë, 30 janar 1990, f.6

Bruksel, 29 janar (Reuter) : Pretendenti në mërgim (ekzil) për fronin shqiptar, “Mbreti” Leka, bëri sot thirrje për pavarësi për krahinën jugosllave të Kosovës, ku policia qëlloi për vdekje shqiptarët etnikë gjatë demonstratave të fundjavës.

 

“Në vitin 1913 Kosova ishte viktimë e copëtimit të territorit shqiptar. Mbi të gjitha, ajo është bërë një republikë e pavarur, krejtësisht më vete”, tha Leka në një intervistë për gazetën belge “La Dernière Heure”.

 

“Kosova, një enklavë prej 1.7 milionë shqiptarësh etnikë kryesisht myslimanë në Republikën Jugosllave të Serbisë, duhet të bëhet përfundimisht pjesë e Shqipërisë”, tha Leka.

 

Tani jeton në Afrikën e Jugut me gruan dhe djalin e tij, por Leka ishte vetëm dy ditësh kur një pushtim gjerman dhe italian (në fakt italian) detyroi të atin, Mbretin Zog, të ikte nga Shqipëria në vitin 1939.

 

Leka, i cili thotë se synon të përmbysë regjimin stalinist të Shqipërisë për t’i hapur rrugën demokracisë së stilit perëndimor, ishte në Bruksel në një turne në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara për të mbledhur (marrë) mbështetjen e të mërguarve shqiptarë për një kryengritje.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://americaneye.al/thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.kultplus.com/lajme/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://vloranews.al/kulture/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://opinion.al/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://ditapost.com/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://alb-spirit.com/2021/11/22/arab-times-1990thirrja-e-leka-zogut-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.zhurnal.mk/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://pressonline.mk/2021/11/22/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.syri-vision.tv/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1710474/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.arsalbanica.mk/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://www.gazetaexpress.com/arab-time-ne-vitin-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/

 

https://drini.us/arab-times-1990-thirrja-e-leka-zogut-i-per-lirine-e-kosoves/